Battal Gazi Destan’ında Evliya Olarak

Battal Gazi Destanı’nda İslâmî mo­tiflerin kesafeti, kadın tiplerini de etki­ler. Diğer destanlarda görmediğimiz evliya kadın tipi bu destanda ortaya çı­kar.

Rastladığımız evliya kadınlardan il­ki RÂBİÂ HATUN’dur. Râbiâ Hatun aynı zamanda tarihî bir şahsiyet olarak da bilinir.Rivayetlere göre Milâdî 713 yılında Basra’da doğmuş ve 801’de yine aynı yerde vefat etmiştir. Bu tarihler VIII. aşıra tesadüf eder ki, destamn meydana gelişinde en mühim sebeplerden biri olan, Emevîlerin Bizans üzerine seferleri de bu asırdadır.

Râbiâ Hatun zor zamanlarda Battal Gazi’nin yardımına yetişir ve bulundu­ğu durumdan çıkış yolunu gösterir. Bir defasında zehirlenen Battal Gazi’yi, ge­tirdiği ilaçla şifaya kavuşturan O’dur.Aniden, omuzunda bir seccade, aya­ğında nalın, elinde bir âsâ olduğu halde görünür. Görevini tamamladıktan son­ra, yine aniden kaybolur. Tasavvuf ehli­dir. O’nun söylediği tasavvufî şiirleri, ikinci karşılaşmalarında Battal Gazi kendisine okur.
Battal Gazi, büyücülerle çarpışırken zor durumda kalır ve imdadına yine Râ­biâ Hatun yetişir.

Evliya olmasalar bile, o dereceye ya­kın bir mevkiide gösterilen iki kadın şa­hıs daha destanda yer alır. Bunlar Sel­çuklu Sultam Gıyaseddin Keyhüsrev’in eşi ÜMMÜHAN HATUN ve onun ya­kın dostu KADINCIK ANA’dır.
Ümmühan Hatun rüyasında Battal Gazi’yi görür. Battal Gazi ondan, meza­rım bulup türbesini yaptırmasını ister. Rüya bir çok defa tekerrür edince, Üm­mühan Hatun Battal Gazi’nin gömüldü­ğü yeri araştırır, buldurur ve oraya tür­besi ile müştemilâtım yaptırır.

Dünya işlerinden el çeker. Bütün servetini Allah yoluna harcar. Battal Gazi’nin türbedarlığını yapacak dereceye gelir. Ve­fat edince oraya gömülür.Kadıncık Ana da Ümmühan Hatun’un çok yakın bir dostudur. Ondan hiç ay­rılmaz. Kadıncık Ana da vefat edince Battal Gazi’nin türbesine gömülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler