Bebek Bakımı

BEBEĞİNİZİ NASIL TUTACAKSINIZ?

Bebeğinizin boyun kasları gelişene kadar yani en az üç aylık olana kadar kucağınıza aldığınızda başını ve sırtını destekleyecek şekilde tutmalısınız.

GÖBEK BAKIMI

Bebeklerin göbek kordonu hijyeni de çok önemlidir. Göbek kordonu ve etrafı gün içinde iki ya da üç kez alkol ile temizlenmelidir. Göbeğin temiz ve kuru olmasında dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebek bezinin göbeğe dokunmamasına da özen gösterin. Göbekte oluşabilecek enfeksiyon belirtisi olarak;

– Bebeğiniz ateşlenirse,
– Göbek etrafında kırmızılık oluştuğunda,
– Göbekte irin oluştuğunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğinizin göbeği 10 ya da 21 gün süre içerisinde kendiliğinden düşecektir. Göbek düşene kadar sünger banyosu yaptırarak bebeğinizi temizleyebilirsiniz. İleriki zamanlarda göbek düştükten sonra ise küvet banyosu yaptırabilirsiniz.

CİLT BAKIMI

Bebeğinizin cildi kuru olabilir, gün içerisinde iki defa bebek losyonu sürerek cildini nemlendirebilirsiniz. Pudra kullanmamaya özen göstermelisiniz ve giysilerinde bebekler için özel üretilen deterjanlar kullanabilirsiniz.

YATIRMA ŞEKLİ

Bebeğinizi yatırırken sırt üstü ya da yan yatırmaya özen göstermelisiniz. Siz yanında olduğunuz sürelerde bebeğinizi yüz ütü yatırabilirsiniz. yüz üstü yatış pozisyonuyla bebeğinizin omuzları güçlenecektir. Ayrıca, başının arka kısmında sürekli yatmaya dayalı düzleşme de engellenmiş olur. Bebeğinizin yatağının özellikle sert olmasına özen gösterin. Yastık ya da yorgan gibi yumuşak yerlerde yatırmamaya çalışın. Bebeğinizi yatırdığınızda battaniye ya da üst örtüsünün yüzünü kapatmaması için örtüyü (=battaniyeyi) bebeğinizin göğüs seviyesine kadar örtün ve uçlarını da yatağın kenarlarına sıkıştırın.

GİYİM

Bebeğinizin giysilerinde pamuklu ya da yünlü kumaşlar seçilebilir. Özellikle hava aldıran, terletmeyecek ve teri emebilecek türden giysiler seçmelisiniz. Bebeğin yaşadığı ortamda ise oda sıcaklığı 22 – 24 derece olması yeterlidir. Yenidoğan bebekler için oda ısısı 24 – 26 derece normaldir. Yine normal giydirilmiş bebekler üşümeyeceğinden kat kat giydirilerek bebeklerin solunum yollarının rahatsızlanmasına sebep olmamalısınız.

GAZ ÇIKARTMA POZİSYONLARI

bebekte gaz çıkarma

ALT DEĞİŞTİRME

bebekte alt değiştirme pozisyonu

Kız çocuklarının altını değiştirirken genital bölgenin temizliğine özellikle dikkat etmelidir. Genital bölgenin temizliği her zaman önden arkaya doğru yapılmalıdır.

bebekte alt değiştirme pozisyonu

bebekte alt değiştirme pozisyonu

bebekte alt değiştirme pozisyonu

bebekte alt değiştirme pozisyonu

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler