Cilt Temizliği

Cilt bakımı için ilk yapılması gereken, günlük temizlenmesidir. Her gün Sabahları ve de Akşamları olarak günlük iki sefer cildi itinayla temizleyip ardından tonik ile siliniz. Bunların arkasından nemlendirici sürünüz. Hanımların birçoğu makyajını aksatmaz fakat cildini temizlemekte gerekli önemi göstermemektedir. Fakat makyajı yapsanız da, yapmasanız da, yüzün muntazam şekilde her gün birikimden arınması gerekir.

KURU CİLTLERE KREM

Yağlı cilt yapısına jel ile losyon, kuru cilt yapısına krem tercih edilmektedir. Bu tipteki ürünlerin isimleri genellikle “temizleme sütü”’ dür. Bu şekil temizleyicilerin, özelliklede tüylerin kökünde olan set sebumun ve sebuma’ ya bulaşan kirlere ve de makyajın kalıntılarının temizlenmesi için oldukça etki gösterir. Derinlemesine bir temizlik sağlar.

Temizleyici kremlerde yağ daha çoktur(%40-50oranında) losyonda yağ daha azdır(%10-25 oranında ) bulunmaktadır. Yağlarla, cildimizdeki yağın çözülmesini, suyla ise suyun içerisinde eriyen maddeler çözülür. Kirler ile keratin erimez, bu maddeler içinse tonik kullanarak temizlenir. Göz çevresi derisi oldukça naziktir. O yüzden her zaman özel temizleyiciler seçilmelidir ve de gözün çevresi yumuşak ve yuvarlak hareketlerle nazikçe temizlenmelidir.

MİKROFİBER KUMAŞLAR

Cildimizin temizlenmesi ve de hafifçe yapılacak peelinglere özel yapılmış mikrofiber kumaş ile eldiven çok etkili olarak temizliğin tamamlanmasını sağlar. Bu kumaşları yalnızca suyla ıslatıp kullanırsak, bununu öncesinde itinayla temizlenen yüzden bile hala kirin çıktığını göreceksiniz. İçerisinde hiç kimyasallar olmadığından çok nazik cilt yapılarında da uygulanır. Bu mikrofiber kumaşlar fazla bulunmamakta fakat rastladığınız da yüz ve de vücutta kullanabilirsiniz. bkz cilt bakımı

TONİK TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ

Cildimizin günlük bakımını yaparken atılacak ikinci adımsa, ciltte kalan en son artıkların arınmasını ve de gözeneklerin sıkışmasını sağlayan toniğin uygulanması. Temizlemeyi sağlayan krem, losyon, sabun, jel cildimizdeki yağın ve suyun içerisinde eriyen maddelerin çözülmesinden sonra, kirler ve de keratin pulu gibi erimeyen maddeleri de tonik ile silip temizliyoruz.

Tonikler özel olan solüsyonlardır. Çoğunlukla alkolle ve de suyla hazırlanmaktadır. Kimi tonikler salisilik asitle, portakal çiçeğinin kolonyası, gül suyu ya da değişik maddeleri de kullanmaktadırlar. Tonikler seçilirken içerisinde alkol olmayanları seçin. Yalnızca gül suyuyla maden suyu çok güzel toniktir.

GÖZENEKLERİ TEMİZLEYİN

Gözeneğin sıkıştırılması gerçekte doğru ifade değildir. Nedeni ise gözeneklerde kas yapısının olmamasıdır. Bu sebeple de açılması, kapanması ya da sıkılaşma, gevşeme gibi şeyler doğru değildir. Fakat birikmiş kir, cildin gözeneklerini tıkayıp zorlama ve de genişleme yapar. Tonik bunu temizleyerek gözenekleri yeniden eski boyutuna döndürür. Tonik muntazam kullanılırsa gözenekler açılmaz. Diğer taraftan, tonik içerisinde ki maddelerin cildimizi bit miktar tahriş etmesinden dolayı dokularımızda bir miktar şişme olur. Bu tepkiyle gözeneklerde geçici süreyle sıkışma olur. Bu sıkılaşma yapıyla ilgili bir değişme olmaz, kısa süre olan bir toplanma olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler