C*nsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bir kişiden diğerine cinsel ilişki yo­luyla geçen enfeksiyonlar veya hasta­lıklar cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) olarak adlandırılırlar. Bu en­feksiyonlar hamile kalabilirliğinizi et­kileyebilir ve gelişen bebeğinize zarar verebilir.

Kullandığınız doğum kontrol yöntemi, bir CYBH geçirme olasılığı­nız üzerinde etkili olabilir. Prezervatif­ler ve spermatisid (sperm öldürücüler) herhangi bir CYBH’ye yakalanma ris­kini azaltabilir. Cinsel ilişkide bulunduğunuz birden fazla kişi varsa, cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riskiniz daha fazladır.
Bazı CYBH’ler pelvik enfeksiyon (PID) neden olabilir. PID, ciddi bir has­talıktır çünkü vajinadan ve rahim ağzın­dan rahme doğru yayılabilir ve Fallop tüpleri ile yumurtalıkları da kapsayabi­lir. Sonuç, tüplerin tıkanması olabilir, bu durum hamilelik  zorlaştırabilir veya imkânsız bir hale getirebilir ya da sizi dış gebeliğe karşı hassas yapabilir. (5. Hafta bölümüne bakınız).

– Kendinizi CYBH’lerden Korumak

Hamilelik için plan yapmak ve hazır­lanmak kendinizi CYBH’lere karşı ko­rumayı da kapsar. Aşağıdakileri önerile­ri uygulayın.

• Prezervatif kullanın (kullandığınız di­ğer doğum kontrol yöntemi ne olursa olsun).
• Tek eşli cinsellik tarzını benimseyin.
• Yalnızca, birden fazla cinsel ilişki ya­şamadığına emin olduğunuz kişilerle ilişkiye girin.
Cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız tedavi olmak için başvurun. Hiçbir belirti olmasa bile, eğer bir CYBH olma ihtimaliniz varsa test yaptırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler