ÇOCUKLARA KART OYUNLARI

SAYI KARTLARI

Gözahcı renklerde boyanmış çeşitli şekillerin bulunduğu kartlarla, iskambil kâğıtlarıyla oyunlar oynamak hem eğlencelidir, hem de çocuğunuzun sayıları ve resimlerin çağrıştırdıkları şeyleri anlamasına yardımcı olur. Kartlar, basit malzemelerden evde kolayca ve ucuza yapılabilir.

Çeşitli boylarda keseceğiniz kartonlar üs­tünde resimler yaparak, çocuğunuzla birçok değişik oyun oynamada kullana­bilirsiniz; bu oyunlar çocuğunuzun nes­neler arasındaki çeşitli ilişkileri kavramasına ve sayı kavramını geliştirmesine yardımcı olurlar. Sözgelimi, bütün atları ya da bütün kırmızı renklileri bir araya toplayarak, kart­ları kümelere ayırma alıştırması yapabilir.
DİZİLER YAPMAK
Karton parçalan üstüne ayrı renklerde 5’er araba, kayık, çocuk, at, uçak, ev, vb. şekiller
çizip, boyadıktan sonra çocuğunuzdan, üçer tane olmak koşuluyla hangi nesneden ya da renkten olursa olsun, üçerli kümeler yapmasını isteyerek, sayı ilişkileri alıştırması yapın.
Sonra, bir ekleyerek, her kümeyi dörderli bulunan, uçak bulunan, bebek bulunan, ev bulunan, at bulunan kartları kümelendirme­sini söyleyerek başlayın. Sonra işi biraz daha karmaşıklaştırıp, her birinde aynı renkten bir araba, bir uçak, bir ev, bir at, bir bebek, bir kolayca
hazırlayacağınız üstü resimli kartlarla, çocuğunuzla birçok oyun oynayabilirsiniz. Benzer nesneleri kümelendirmek ve saymak çocuğunuzu saatlerce
eğlendirecektir. Ayrıca, kartları
hazırladığınız sırada size yardım da edebilir.
■7li daha sonra da beşerli hale getirmesini isteyin.Aynı işler için bir deste iskambil kâğıdından da yararlanabilirsiniz. Kâğıtları sırtları alta gelecek biçimde masaya dizip, çocuğunuzun karoları bir araya, kupaları bir araya, maçala­rı bir araya, sinekleri bir araya getirerek dört küme oluşturmasını sağlayın. Bunu becerme­ye başlayınca, desteyi yeniden karıştırıp, bu kez bütün papazları, valeleri ve kızları 3 kü­me yapmasını isteyin. Sonraki aşamalarda, ona her sayıyı gösterip, l’lileri, 5’lileri, 10′ luları ayıran, vb. kümelendirmesini öğretebilirsiniz.
Küçük çocukların en çok sevdiği kart oyunlanndan biri, yukarda sözünü ettiğimiz, üstünde çeşitli renklerde şekillerin bulunduğu kartlardır. İşe, üstünde araba bulunan, kayık

kayık bulunan kümeler yapmasını isteyebilir­siniz. Böylece hem sayı kavramıyla, hem de kartların üstündeki resimlerin çağrıştırdıkları kavramlarla tanışacaktır.

PRATİK ÇÖZÜMLER

Gerekli


 • malzeme
  •Aydınger kâğıdı ya da
  ince kâğıt •Makas •Karton •Boya kalemleri,
  kurşunkalem,
  tükenmez kalem ya da
  keçe uçlu kalem
  Kartonu eşit büyüklükte kartlar halinde kesin. Bu sayfadaki şekillerin üstüne ince kâğıtlar koyarak, kurşunkalemle kopya edin. Kâğıtları ters çevirip, şekillerin üstünden geçin. Kâğıtları yeniden çevirerek, her birini bir kartın üstüne koyun ve yeniden şekillerin üstünden geçip, altlarındaki kartlara çıkmalarını sağlayın, ince kâğıtları kaldırıp, keçe uçlu kalemle şekillerin üstünden geçin; içlerini canlı renklerle boyayın. Kartları yaparken çocuğunuz size yardım edebilir. Önce onun için, kartların üstüne şekillerin çizgilerini geçirmeniz gerekir. Sonra keçe uçlu kalemle ya da tükenmez kalemle çizgilerin üstünden geçmesini söyleyin, iyi sonuç alamayabilirse de, bu yaratıcı katkıdan çok hoşlanacaktır. Kâğıtları ve kartonları keserken size yardım etmek isterse, eline vereceğiniz makasın sivri uçlu makas olmamasına dikkatt edin.

  FARKLI ŞEKİLLER
  Bu sayfada size, kartlara geçireceğiniz şekiller sunuyoruz; ama, farklı bir takım hazırlamak için, dergilerden ya da eski çocuk kitaplarından hoşunuza giden resimleri de kesebilirsiniz. Karışık olmayan, çocuğun kolayca tanıyabileceği parlak renkli resimler olmasına dikkat edin. Kesme işine çocuğunuz yardım ederse, eline yuvarlak uçlu makas verin.
  Farklı oyunlar
  Kartları, boş alt allta gelecek, çocuğunuz üstlerindeki bütün şekilleri görecek biçimde masaya dizin. Kaç kart istersin? Ne renk olsun? diye sorun. Sonra her seferinde bir kart verin. “Yeter mi?” diye sorun. İstediği kart sayısını tamamlayıncaya kadar devam edin.
  Üç mavi (ya da başka renk) kart topladığı zaman, aynı işi başka bir renkle yapmasını söyleyin: Bu kez, sözgelimi üç yeşil kart seçsin ve böylece devam ederek oluşturabildiği kadar üçer kart dizisi toplasın.
  Küçük çocuklar büyüklerin yanlışını düzeltmeyi severler. İki kart alıp “üç at aldım” ya da dört kırmızı kart alarak “dört sarı kart aldım” deyin.
  Kartları, “biri sana, biri bana” diyerek her birinizde 12 kart oluncaya kadar dağıtın. Sonra “bir sana, iki bana” diye deneyin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ
  kadın sitesi kategoriler