Çocukların Gece Altını Islatmaları

Gece altını ıslatma tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Çocuklarda çokça görülür. Beş yaşından sonra ayda 1-2 defa gece alt ıslatması olan çocuklarda ve bebeklerde bu rahatsızlığın varlığından bahsedilebilir. Hastalığın uyku derinliği ve idrar torbası kapasitesiyle ilgili olduğu görüşü yaygındır. Bunlara ek olarak psikolojik faktörler de hastalığın oluşmasında rol oynamaktadır. Erkek çocuklarda kız çocuklara göre daha sık görülür.

Her sabah yatağından altına işemiş bir şekilde kalkan bir çocuğun duyduğu sıkıntıyı anlamak hiç de çok zor değildir. Bu durum aileler tarafından hastalık olarak kabul edilmediği için çocuk sürekli suçlanmakta ve zaman zaman cezaya çarptırılmaktadır.

altınııslatmaHalbuki bu durumdan en fazla çocuk rahatsızdır ve kurtulmak istemektedir. Özellikle yabancı bir evde yatması gerektiği veya kamp, tatil gibi sebeplerle evden uzak kaldığı durumlarda çocuk çok yoğun utanma duygusu yaşar. Bu sebeple bir çok faaliyete katılmak istemeyebilir.

Toplumumuzda gece altını ıslatmanın zamanla geçen normal bir durum olduğuna dair yanlış bir kanaat vardır. Hatta sünnet olunca, ergenlikte ya da askere gidince geçeceğine inanılır. Oysa yaş ilerledikçe bazı vakalarda kendiliğinden düzelmeler görülebilir. Ancak ne zaman olacağını kimsenin bilmediği bu düzelmeyi beklemek çocuğun ruhsal yapısında derin yaralar bırakacağından hatalı bir tutum olur. Gece altını ıslatan çocuğu olan aileler eğer çocukları 5 yaşından büyük ise tedavi yollarını aramalıdırlar. Bu hastalığın tedavisinde oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Tedavide kademeli olarak bazı programlar uygulanmakta ve ilaçlardan da yararlanılmaktadır.

Halk arasında tedavide kullanılan bazı ilaçların kısırlığa neden olabileceği gibi yanlış bir kanaat vardır. Gece alt ıslatma sorunu olan çocuklarda kullanılan ilaçların kısırlık yapması söz konusu değildir. Bu uydurma ve bilimsel dayanağı olmayan bir söylentiden ibarettir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. öznuraydogdu dedi ki:

    benim oglumda 9 yaşında bu sorun benim icin cok büyük ne yapacagımı şaşırdım doktora gittim hem genetik dedi hemde uykudan 3saat önce su içmeyecek odası ılık olacak dedi
    ben carşambada oturuyorum
    uykusu cocogomu cok derin

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler