Dalak Büyümesi

Dalağın çok çeşitli fonksiyonları olduğu için, kan veya lenf sistemini içeren birçok hastalıkta, enfeksiyon, tümör, karaciğer hastalığı ve parazitlerle ilgili durumlarda etkin rol oynayabilmektedir.

Dalak, lenf sistemi ve immün sistemin bir üyesi olup beyaz kan hücrelerinin dolaşımı, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve korunmasında görevlidir.

Kapı toplardamarında yüksek tansiyon genellikle dalağın büyümesine yol açar. Büyüyen dalak kemik iliğinin etkinliğini kısıtlar; alyuvar, akyuvar ve trombositlerin üretimini engeller. Kemik iliğinde alyuvar yapımının azalması alyuvar üretimini uyaran folik asit yetersizliği ve aşırı alyuvar yıkımıyla da birleşince hastada kansızlık ve vücut direncinde genel bir zayıflama ortaya çıkar. Bu durumda hastanın olası bir kanamaya dayanabilmesi zordur.

Sık rastlanan nedenleri : Enfeksiyöz mononükleoz (EBV ye bağlı) ,hemolitik anemiler, talasemiler ,hemoglobinopatiler glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliğine bağlı hemolitik anemi, idyopatik otoimmün, hemolitik anemi ,immün hemolitik anemi, sarkoidoz ,sklerozan kolanjit bakteryel enfeksiyonlar ,viral enfeksiyonlar, parazitik enfeksiyonlar, siroz (portal ven obstrüksiyonu, portal hipertansiyon) ,lösemi ,Hodgkin hastalığı ,lenfoma ,Wilson hastalığı, kistik fibroz ,bilyer atrezi ,enfeksiyöz mononükleoz (CMV ye bağlı), kedi tırmığı hastalığı ,orak hücreli splenik kriz.

Dalak büyümesinin başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı, cinsiyeti hem de belirtinin özelliği, zamanı, kötüleştiren faktörler, iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

İlk yaklaşım

Büyümüş dalağın rüptürü (yırtılması) özellikle enfeksiyöz mononükleozda olmak üzere diğer birkaç splenomegali sebebi olan durumda da meydana gelebilir. Aktif sporları içeren aktivitelerin sınırlandırılması, dalak rüptürüne neden olabilecek travmalardan korumada yardımcı olabilir.

Muayene sırasında sorulabilecek sorular

Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.

*Dalak büyümesi ne zaman başladı ?

*Probleminizin farkında mıydınız yoksa fizik muayene sırasında doktorunuz tarafından mı tespit edildi ?

*Başka belirtiler var mı ?

Tanısal testler şunları içerebilir :

Karın filmi, tam kan tahlili, sebeplere yönelik testler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. cansu yılmaz dedi ki:

    Merhaba arkadaşlar.24 yaşındayım 7 senedir dalak büyümesiyle alakalı tedavi görüyorum.5 yılımda tesadüfen doktora kontrole gittiğimde büyümenin karaciğeriminde büyümeye başladığını öğredim.Hastalığımın ilk 5 yılına kadar doktorum büyümenin sebebini bulamadı.doktoumu değiştirmiş çok iyi bir hocadır kendisi Dr.Necati Yenice (okmeydanı SSK 3.dahiliye klinik şefi)çocukluk dönemlerimde toprak yiyip yemediğimi sordu.hakkatende yemişim.demir vitamini eksikliği olan çocuklar toprak yerlermiş, ve büyümede olasılıkla bu yüzden oluyormuş.Paşlaşmak istedim.Herkese geçmiş olsun.

    Saygılarımla
    Cansu Yılmaz

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler