Dişlerimizi Koruyan Önemli Besinler

Etkili dişlere sahip olmayı herkes ister ancak bu kadar güzel görünen dişlere nasıl sahip oluruz? Asıl önemli olan diş sağlığımızdır ve dişlerimizi korumak için kimyasal ürünler kullanmak yerine tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz yeterli olacaktır peki dişlerimizi hangi besinler korur;
1. Elma: kabuklu bir elmanın tüketilmesi dişlerin kuvvetlenmesini sağlar aynı zaman da elmanın içerisindeki maddeler diş temizliğini sağlar.
2. Balık : balığın çerisinde bulunan fosfor dişin sertleşmesini sağlar. Dişin temel maddesi fosfordur. Bu nedenle balık tüketimi diş sağlığı için büyük önem taşır.
3. Peynir: Aslında peynirin diş sağlığı ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Peynir ağzın pH dengesini ayarlayarak çürük oluşumunu engeller.
4.Kivi: kivinin içerinde C vitamini mevcuttur. bu yüzden C vitamini ekliğinde dişler hassaslaşır ve direncini kaybeder kivi ile sağlayacağınız C vitamini dişlerinizdeki direnci arttırır.
diş sağlığı5. Maydonoz : Maydonoz hem ağzınızda oluşan çürüklerden kaynaklı veya kötü kokulu yiyeceklerin tüketiminden kaynaklı oluşan kokunun giderilmesini sağlar ve ağızda hoş bir koku oluşturur.
6. Çilek: Dişlere ve diş etlerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.İçerisinde bulunan çeşitli asitler sebebiyle dişin en diplerine bile ulaşan diş taşlarının erimesine neden olur.
7. Çekirdek ve Diğer Kuru Yemişler: Kuru yemişlerin içerisinde bulunan farklı yağlar sebebiyle dişi kaplayarak bakterilere karşı korunmasını sağlar aynı zamanda diş minesini güçlendirerek dişi çürüklere karşı korur.
8. Yoğurt: Yoğurdun içerisinde bulunan ve dişlerin temelini oluşturan en önemli madde kalsiyum içerir. Kalsiyum diş sağlığında çok önemli bir etkendir ve diş kayıplarını önler.
9.Kereviz: Kereviz ekstra çiğnemeyi sağlayan lifli yapılı bir yiyecektir . Ekstra çiğneme yaparken ağzınızda tükürük bezleri tükürük sağılayarak bakterilere karşı koruyucu tükürükler oluşturur ve diş aralarını temizler.
10.Yeşil Çay: Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerden korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda yeşil çayın kansere karşı koruyucu etkisi olduğundan ağız kanserine karşı da etkili bir maddedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler