Diyabetli Hamile Kadınlarda İlaç Kullanımı

Eğer diyabetiniz varsa ve ağızdan alman ilaç kullanıyorsanız, doktorunuz, muh­temelen ilk görüşmenizde bunu kesip insüline geçmenizi isteyecektir. Çünkü halen, ağızdan alman antidiyabetik ilaçların gebelikte güvenle kullanıp kullanı­lamayacağı ile ilgili kuşkular var. Ayrıca insülin ile kan şekerinizi kontrol altın­da tutmak daha kolay olacaktır. İnsülin iğneleri, hamilelikte diyabeti kontrol al­tında tutmak için sıklıkla kullanılan ve bebeğe de zararı olmayan güvenli bir araçtır.

Glukoz seviyesini kontrol altında tutmak için ne kadar miktarda insülin alınma­sı gerektiği, kadından kadına ve başka birçok etkene göre değişiklik gösterir. Hamilelik süresince diyabetin kontrol altında tutulması için insülin gerekiyorsa, diyet ve insülin dozunun dengesinin kurulması, glukozun tehlikeli seviyelere gelmesini önleyecektir.

Hiperglisemi, kan şekerinin yüksek seyretmesi durumuna verilen addır. Eğer planladığınızdan daha az egzersiz yapıyorsanız, yanlış besleniyorsanız veya bir insülin dozunu almayı atladıysanız, bu durum oluşabilir. Stres, soğuk algınlığı gibi durumlar da kan şekeri seviyesini etkileyebilir. İkinci trimesterin ortasından sonra hamilelikte çok daha fazla insüline gereksinim duyulur. Dolayısıyla gere­ken tedaviyi uygulamadığınız sürece, kan şekeriniz yükselecektir.

Kandaki şeker seviyesinin yükselmesi, yani hiperglisemi kadar, düşmesi, yani hipoglisemi de diyabetik bir gebe için tehlikeli olabilir. Şekerin gereğinden faz­la düşürülmesi, yani vücudunuzun ihtiyacım karşılayamayacak denli az kan şe­kerine sahip olmanız durumunda, beyniniz enerjiden yoksun kalacağı için fonk­siyonlarını doğru yapamaz duruma gelir. Glukoz ile tedavi edilmesi mümkün ol­sa da, bu sorun dikkat gerektiren işlerde sizi zor durumda bırakabilir ve ciddi sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler