Doğal Doğum Kontrolü

Tanımı: İki yöntem vardır. Birinci yöntemde kadın, doktordan yardım alarak adet takvimi­ni kullanmasını öğrenir. Bu takvim, doğurgan olabileceği ayları göstermek için kadının be­den ısısını ve vajina mukozasındaki değişik­likleri gösterir. Çoğu kadın yumurtlamadan önceki birkaç gün ve sonraki bir ya da birkaç gün doğurgandır.

İkinci yöntemde, hormon düzeyini kontrol etmek için küçük kişisel bir bilgisayarla idrar testi yapılır. Birkaç ay boyunca kişisel dön­günüz izlenir. Ardından renkli ışıklardan oluşan bir sistem kullanan bilgisayar doğur­gan olup olmadığınızı söyler: yeşil günler güvenlidir, kırmızı günler doğurgan olduğunu­zu ve kehribar rengi günler ise idrarınızı yeni­den test ettirmeniz gerektiğini gösterir.

Etkisi Ay içindeki riskli günleri öğrenin­ce, bu günlerde cinsel birleşmeden kaçınarak ya da önleyici yöntemler kullanarak hamile kalmanın önüne geçebilirsiniz.

Üstünlükleri Doğurganlığınız etkilenmez
Yapay doğum kontrolünü onaylamayan din­ler bunu onaylamaktadır. Sağlık açısından herhangi bir tehlike oluşturmaz. Sıkı uygu­lanan doğal doğum kontrolünde gebe kalma olasılığı yüzde 5’e kadar inebilmektedir. www.kadinlarportali.com

doğum kontrolü

Sakıncaları Yöntem her zaman doğru bi­çimde uygulanmazsa, başarısızlık oranları yüksek çıkabilir (ısı/mukoza yöntemi için yaklaşık yüzde 35). Siz ve eşiniz yöntemi izle­meye son derece kararlı olmalısınız. Öğren­mesi ve uygulaması zor olabilir. Yumurtlama dönemi aydan aya değişebileceğinden, her adet dönemi ayrı ayrı işaretlenmelidir. Hasta­lık ısınızı değiştirebilir ve vajinal enfeksiyon­lar vajinal mukozanızı değiştirebilir. Bilgisa­yar kullanmak pahalıdır ve yalnızca dönem­leri 23 ile 25 gün arasında olan kadınlar için önerilmektedir.

Uygun olmayabileceği durumlar Otur­muş bir ilişkiniz yoksa; siz ya da eşiniz takvi­mi izlemeden doğal cinsel birleşme istiyor­sanız; gebe kalmamanız çok önemliyse; ikiniz­den biri yeterince gayretli değilse.

Doktorunuza başvurun
Tüp bağlama yöntemiy­le kısırlaştırıldıktan sonra pelvis bölgesinde ağrı ve vajende kanama görülüyorsa. Bu bir dış gebeliğin habercisi olabilir.

Doktorunuza başvurun
Adet atlardanız. Hamile olabilirsiniz ve önünüz­deki seçenekleri dü­şünmeniz gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler