Tüp bağlama yöntemiyle doğum kontrolü

Kadınların doğum kontrolü için, tekrar gebe kalmamak için uyguladıkları yöntemlerden biri olan tüp bağlatma doğum kontrol yöntemi ameliyat ile yapılan bir yöntemdir. Spermlerin yumurtaya ulaşmasını engelleyerek kadının hamile kalmasını önleyen, tüp bağlatma doğum kontrol yöntemi, doğum kontrol açısından başarı oranı çok yüksek bir yöntemdir.

Tüplerin bağlatılması ile yapılan doğum kontrol yönteminin dezavantajları ise, hem biraz maliyeti yüksek bir doğum kontrol yöntemi olması, hem ameliyat gerektirmesi, hem de çiftler tekrar bebek sahibi olmak istediklerinde ciddi problem çıkarıyor oluşudur. Zira bağlanmış olan tüplerin tekrar açılması zor ameliyatlar gerektirmektedir ama başarı şansı düşüktür.

Tüplerin bağlatılarak doğum kontrol yöntemi seçilmesi genelde belli sayıda çocuk sayısına ulaşmış ve artık çocuk sahibi olmayı istemeyen kişilerin tercih ettiği bir yöntem. Kadın son gebeliğini sezaryen ile doğum yapacak olursa, sezaryen doğum esnasında da tüplerini bağlatabilme imkânına sahip olabiliyor. Yani doğum yaptıktan sonra birde ayrıca tüp bağlatarak doğum kontrol için ayrı bir ameliyata girmesine gerek kalmıyor.

Tüpleri bağlatarak doğum kontrol yönteminin ameliyat açısından bir yan etkisi var mı?

Genelde tüpleri bağlatarak doğum kontrol yöntemine başvurmanın belli bir yan etkisi yok. Ancak nadirde olsa yumurtalıklara zarar verilmesi durumunda, kadının erken menopoza girmesi olası bir risk. Ancak iyi bir cerrah tüp bağlatma ameliyatında, yumurtalıklara hiç zarar vermeden bu ameliyatı yapacağı için, ileride herhangi bir yan etki yaşanmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. emel sedat dedi ki:

    kordon acılırken eşlerın imzalı onatyı sartmı acaba

  2. hilal ak dedi ki:

    Ben 23 yasimda amalitla tüplerimi baglattirmisdim ama simdilerde bebek sahibi olmak istiyorum actirabilirmiyim acaba

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler