Doğum Anında Ağrı Dindirme

Normal şartlarda kimse ağrı çekmek istemediği için ağrı dindirme önemli bir konudur. Ancak, hafifletmek mümkün olsa bile, bebeğin doğum kanalından çıkmasını sağlayan rahim kasılmaları acı vericidir. Doğumda ağrı dindirici kullanımı konusu uzun yıllardır hamile kadmlar ve sağlık profesörleri tarafından tartışılan zorlu bir konudur. Tüm tartışmalarda olduğu gibi, bu konuda da görüşlerin kutuplaşma eğilimi vardır. Bazıları ağrının bu sürecin tamamlayıcı bir parçası olduğuna inandıkları için her türlü ağrı kesiciyi reddediyorlar.

Öte yandan en ufak rahatsızlıkta bile epidural verilmesini isteyen kadınlar sancı sürecini tamamen pas geçerek sezaryeni tercih ediyorlar.
Kararlarını vermeden önce kadınlara her türlü seçenek açıklandığı ve tavsiye edildiği takdirde bu iki görüşü de kabul ediyorum, ilk kez doğum yapan kadınlar, daha önce böyle bir ağrıyla karşılaşmadıkları için doğum ağrısının kendilerini nasıl etkileyeceğini bilemezler. Daha önce doğum yapan kadınlarsa, kendi ağrı eşiklerini biliyorlardır ama her doğum birbirinden farklı olduğu için, bu sefer nasıl bir ağrıyla karşı karşıya olduklarını bilmeleri beklenemez. Bu dünyaya sağlıklı bir bebek getirebilen bir kadının, ağrı dindirici ilaçlardan yardım aldığı için kendini başarısız görmesini kabul edemem.

doğum anındaki ağrılar

Kişisel fikrim, açık görüşlü olmaktan ve işi zamana bırakarak o anki duruma göre karar vermekten yanadır. Ağrı dindirme yöntemleri hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz, doğum zamanında siz ve bebeğiniz için en iyi seçimi yapabilecek durumda olacağınızdan, oldukça fazla bilgi edinmenizi öneriyorum.

MEDİKALİZE AĞRI DİNDİRİClLER
Üç geniş grup vardır:

1.  Analjezikle ağrı dindirme veya ağrı algısı:

► entonoks gibi inhalasyon analjezikleri
► petidin gibi sistemik analjezikler

2.  Lokalize ağrıları bloke eden (uyuşturan) bölgesel anesteziler:
► epidural
► spinal blok
► pudendal blok
► servikal blok

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler