Doğumda İkinci ve Üçüncü Aşamalar

Doğumun ikinci aşaması, serviksiniz tam olarak açıldığında başlar ve bebeğin doğumuyla biter. Ardından plasenta ve zarların vücuttan atıldığı üçüncü aşama başlar. Bu aşamalara girdiğinizde büyük ihtimalle yorgun olacaksınız, ama sonun yaklaştığını bilmek bu aşamaları atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Doğumun ikinci aşamasında, şiddetlenen, sıklaşan, her iki ya da dört dakikada gelen ve yaklaşık 60-90 saniye süren kasılmalarla bebeğiniz doğum kanalından çıkmaya çalışacaktır. Bu aşamada sürekli olarak kasıldığınızı ve sancının kendi hızını bulduğunu hissedeceksiniz. Bebek doğum kanalından çıkana kadar doğum sancısını durdurma imkânı yoktur. Ortalama süre bir saat olmasına rağmen, ilk kez doğum yapanlarda ikinci aşama iki veya üç saat sürebilir, ikinci veya sonraki doğumlarda ikinci aşama genellikle 15-20 dakika sürer ama anne veya ebe ikinci aşamaya girildiğini fark etmeden bebek vajinaya inmiş olabilir ve bu durumda doğum daha çabuk gerçekleşecektir.

Doğumun üçüncü aşaması – plasentanın doğması- genellikle 10-12 dakika sürmekte ama doğumun aktif geçip geçmediğine veya plasentanın kendi kendine çıkıp çıkmadığına bağlı olarak değişebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler