Doğumda Rahatlatıcı Terapiler

Masaj

İyi bir masaj zaman rahatlatıcıdır ve sancı sırasında sırt ağrınızı gidermek için çok faydalı olabilir. Eğer bebeğiniz oksiput-posterior pozisyonundaysa, yani omurgası sizin omurganıza ve sakrum kemiğinize yakınsa, birinin yavaş ve dairesel hareketlerle kalçanızın üst kısmına masaj yapması çok iyi gelecektir.

Verdiği fiziksel rahatlık dışında, masajın aynı zamanda duygusal bir rahatlama da sağladığına inanıyorum. Birinin yanınızda olması, rahatsızlıklarınızla ve ağrılarınızla başa çıkmanıza yardım etmesi bilinmeyen bir durumdayken ortaya çıkan korku ve yalnızlık duygularım bastırmaya yardımcı olmaktadır.

Sancı sırasında yanınızda bulunan kişinin omuzlarınıza, boynunuza yüzünüze, alnınıza ve şakaklarınıza da masaj yapması endişeyi ve gerilimi azaltacak ve doğum sırasında daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Masaj yapacak kişinin ellerini ısıttığından ve takılarını çıkardığından emin olun. Kokulu yağ veya krem kullanmak, ellerin kaymasını kolaylaştıracaktır.

doğumda rahatlatıcı terapiler

Aromaterapi

Aromaterapi uygulamasında vücudu rahatlatan ve yatıştıran bitkisel yağlar kullanılmaktadır. Bu kokulu yağların sinir sistemini tetikleyerek doğal endorfin salgılanmasını sağladığı ve bunun da gerilimi ve ağrıyi azalttığı söylenmektedir.

Sancının ilk evrelerinde, doğum havuzuna katılan veya masajla yayılan seyreltilmiş yağlar cildiniz tarafından emilir. Alternatif olarak, yağı ısıtarak rahatlatıcı ve sakin bir ortam yaratan ısıtıcılar veya buhar makineleri da kullanabilirsiniz.

Sancı sırasında aromaterapi uygulamak isterseniz, yağları ve buhar makinesini doğum bölümüne götürmeniz gerekecektir. Ama kullanmak istediğiniz yağların hamilelikte kullanılıp kullanılmayacağını önceden sormayı unutmayın.

Homeopati

Sancı sırasında stresi ve rahatsızlıkları gidermek için kullanılan çeşitli bitkisel ilaçlar ve homeopatik maddeler bulunmaktadır. Ancak kullanacağınız bitkiler ve dozajları hakkında bir uzmana danışmanız önemlidir. Aynı zamanda sancı sırasında aldığınız tüm ilaçlan ebenize ve doktorunuza da danışmayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler