Doğumun ikinci Aşaması

Çoğu anne şiddetli bir itme güdüsü ortaya çıktığında geçiş sürecini tamamladığını ve ikinci aşamaya girdiğini anlar. Ebeniz serviksin tam olarak açıldığını söyleyene kadar itmekten kaçınmanız önemlidir.

İtme; ebeniz serviksin tam olarak açıldığını doğruladıktan sonra itmeye başlayabilirsiniz. Ebenizle işbirliği içinde çalışmanız çok önemlidir. Rahim kasılmalarının istem dışı olarak devam edeceğini unutmayın. Bu aşamada yapmanız gereken bebeğin çıkması için istekli bir şekilde itmenizdir. Bu arada işbirliği içinde ebenizi dikkatle dinlemelisiniz. Her kasılmanın en şiddetli noktasında var gücünüzle itmeli ve aralarda dinlenmelisiniz. Her kasılmanın başında derin bir nefes almalı, nefesinizi tutmalı, dişlerinizi sıkmak ve bebeğin pelvisin daha altına inmesi için itmelisiniz. Karın kaslarınızı ve diyaframınızı sıkarak pelvisinize doğru ittirmeniz önemlidir.

Doğumun ikinci Aşaması

Eğer karnınıza doğru ıttırırsenız bebeğin başı inmeyecektir. Neler olduğunu ve hangi bölgeyi ittiğinizi gözünüzde canlandırmaya çalışın. Gücünüzü aşağıda “herhangi bir yere” değil özellikle vajinaya ve rektuma odaklamalısınız. Nefesinizi çok uzun süre tutmamaya özen gösterin çünkü bu oksijensiz kalmanıza ve hafif sersemlemenize neden olabilir. Güçlü bir kasılma sırasında muhtemelen üç ayrı nefes alabilir ve üç kere itebilirsiniz.

Ne zaman itmeniz gerektiğini bilmek

Eğer epidural anestezi almışsanız ve dozaj artırımı zamanında yapılmışsa ikinci aşamaya girdiğinizde etkileri hafiflemeye başlamış olacaktır. Bu da ağrı yerine kasılmaları hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer epidural nedeniyle tamamen uyuşmuşsanız ebeniz her kasılmadın başında sizi uyaracaktır. Elinizi karnınıza koyduğunuzda rahminizin kasıldığını hissettiğiniz için siz de kısa sürede kasılmaları fark etmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca, siz ve eşiniz kasılmaların başlayışını ve bitişini CTG monitörünün çıktılarından görebilirsiniz. Ama bence nefesinize ve itmeye odaklanarak eşinizin ve ebenizin ne zaman durmanız gerektiğini söylemelerine izin vermeniz daha yararlı olacaktır. Her kasılmanın sonunda çabucak rahatlamaya çalışmayın çünkü yavaşça rahatlamadığınız sürece bebek ilerlemeyecektir.

İniş ve Doğum

Bebeğinizin başı pelvise iyice indikçe rektumda artan basıncı hissedebilir ve sakral bölgedeki sinirlere yapılan baskı nedeniyle bacaklarınızda ağrı hissedebilirsiniz.

Doğumun İkinci Aşamasıyla Başa Çıkabilmek

Mümkün olduğunca dik ve rahat bir konum bulmaya çalışın. Doğumun bu aşamasında bazıları çömelmeyi veya doğum taburesini tercih ederken pek çok kadın yataktan destek alarak oturmayı tercih etmektedir.

Pek çok kadın doğum sancısının ikinci aşamasında saçma sapan şeyler söyleyeceğinden veya komik görüneceğinden endişe eder. Düzgün ve resmi davranmanın sırası değildir, bu aşamada içinizden geldiği gibi ve rahat davranmanız gerekmektedir. Eğer bebeğinizi iterken homurdanıp bağırsanız bile sorun değil. Aynı şekilde bu evrenin sonuna doğru idrar veya dışkı kaçırmaktan endişe etmek ve utanmak da yersizdir. Bu çok yaygındır, doktorunuz ve ebeniz bunu daha önce görmüştür.

İşin ilginç yanı, ikinci aşamaya ulaşan kadınların çoğunun kendilerini kısıtlayan şeyleri unutup bilinçsizce davranabilmesidir. Konsantrasyon ve içgüdü hâkim olmaya başlar ve o anda bebeği iterek çıkarmak dışında bir şey düşünemezler.

Doğum sancısında kadınları 1 şaşırtan bir diğer nokta da, ilk 1 kasılmaların aksine ikinci aşamadaki kasılmaların daha dayanılır olmasıdır. Sanırım bunun nedeni, doğuma daha aktif bir şekilde katıldığınız için ağrılı kasılmaların neden olduğu gerilimin azalmasıdır, itmek çok zor olsa da her ıkınma bebeğin doğumuna bir adım daha yaklaştığınızı gösterdiği için kendinizi başarılı hissedeceksiniz. Bitiş çizgisini görmek enerjinizi artıracaktır.

Bebeğin çıkan başı anüsün dışarı doğru şişmesine, vajina ve perineumun esnemesine neden olduğu için bu aşama çok acı verici olabilir. Kasılmanın en şiddetli noktasında bebeğin başı görünmeye başlar ancak itmediğiniz zaman tekrar doğum kanalının içine girebilir. Yavaş yavaş baş seviyesini koruyarak taçlanmaya başlar. Baş çıkarken vajina olabildiği en esnek hale geldiği için bir yanma ve batma hissetmek olağandır. Artık ebenizin itmeyi bırakmanız ve hızlı solumanızı söylemesini dinlemeniz çok önemlidir. Bu yöntem, başın bir anda gelerek bebeğin tehlikeye girmesini, vajina ve perineal dokuların yırtılmasını önler.

Baş görünmeye başlayınca çıkması için bir iki kasılma yeterli olacaktır. Doktorlarınız veya ebeniz, bebeği tek seferde güvenli bir şekilde doğurup doğuramayacağmızı veya epizyotomi gerekip gerekmediğini değerlendirecektir. Kasılmalar sırasında, ebeniz perineuma bastırarak incelmesini ve bebeğin aniden çıkarak dokuları yırtmasını önlemeye çalışır. Baş çıktıktan sonra doktor veya ebe başı tutar ve göbek kordonunun boyna dolanıp dolanmadığını kontrol eder. Eğer dolanmışsa, kordon yavaşça bebeğin başından çıkartılır ve aynı zamanda ağzında ve burnundaki mukus ve kan parçaları temizlenir.

Bir sonraki kasılmada ebe bebeğin başının iki kenarından tutarak çok yavaşça çeker ve bir omuzu çıkar, ilk gelen omuz pubik kemiklerinden kurtulurken ebe bebeğin kafasını ve omzunu yukarı kaldırır böylece ikinci veya arkadaki omzun bir sonraki kasılmada çıkmasını sağlar. Her iki omuz da çıktıktan sonra, bebeğin geri kalanı omuzların arkasında kalan amniyotik sıvıyla birlikte çıkar. Doktorlar veya ebeniz kan, sıvı ve verniksle kaplı olan kaygan bebeği yakalamak için beklerler Çıktıktan sonra üşütmemesi için havlulara sararak karnınıza veya göğsünüze koyarlar. Eğer hemen emzirmek isterseniz bebeği   göğüslerinize yaklaştırabilirsiniz.

Bir sonraki kasılmada ebe, bebeğin başının iki kenarından tutarak çok yavaşça çeker ve bebeğin bir omuzu çıkar. İlk gelen omuz pubik kemiklerinden kurtulurken ebe bebeğin kafasını ve omzunu yukarı kaldırır. Böylece ikinci veya  arkadaki omzun bir sonraki kasılmada çıkmasını sağlar. Her iki omuz da çıktıktan sonra, bebeğin geri kalanı, omuzların arkasında kalan amniyotik sıvıyla birlikte çıkar. Doktorlar veya ebeniz, kan, sıvı ve verniksle kaplı olan kaygan bebeğinizi sımsıkı tutacak, çıktıktan sonra üşütmemesi için havlulara sarıp karnınıza veya göğsünüze koyacaklardır. Eğer hemen emzirmek isterseniz bebeği göğsünüze yaklaştırabilirsiniz.

Doğumda İkinci Aşamayla Başa Çıkabilmek

Gecikme veya komplikasyon olmadığını varsayarsak, ilk kez doğum sancısı çeken kadınlarda ikinci aşama iki ila üç saat arasında, ikinci veya daha fazla doğum yapmış kadınlarda 15-20 dakikada tamamlanır, ikinci aşama boyunca ebe, ilk aşamanın nasıl geçtiğine bağlı olarak, her kasılmanın ve itmenin ardından Pinard Stetoskopu, dahili veya harici elektronik monitör kullanarak bebeğin kalp atışlarını takip eder. Ayrıca rahim kasılmalarının sıklığını ve şiddetini de not eder. Bu aşamada bazen kasılmalar hafiflemeye ve durmaya başlar. Bu durumda kasılmaları yeniden hareketlendirmek ve bebeği iterek çıkartabilmeniz için size düşük dozda sintosinon verilebilir.

Annenin bebeği itmesine izin verilen süre her hastanede farklıdır, fetal sıkıntı ve annenin yorulma riski nedeniyle 1-1.5 saatten sonra itmeyi bırakmanız istenir ve doğum vakum veya forseps aracılığıyla gerçekleştirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler