Doğumun İkinci Aşaması

Çoğu anne şiddetli bir itme güdüsü ortaya çıktığında geçiş sürecini tamamladığını ve ikinci aşamaya girdiğini anlar. Ebeniz serviksin tam olarak açıldığını söyleyene kadar itmekten kaçınmanız önemlidir. Ebeniz serviksin tam olarak açıldığını doğruladıktan sonra itmeye başlayabilirsiniz. Ebenizle işbirliği içinde çalışmanız çok önemlidir. Rahim kasılmalarının istem dışı olarak devam edeceğini unutmayın. Bu aşamada ebenizle yapmanız gereken bebeğin çıkması için istekli bir şekilde itmenizdir. Bu arada ebenizi dikkatle dinlemelisiniz. Her kasılmanın en şiddetli noktasında var gücünüzle itmeli ve aralarda dinlenmelisiniz. Her kasılmanın başında derin bir nefes almalı, nefesinizi tutmalı, dişlerinizi sıkmak ve bebeğin pelvisin daha altına inmesi için itmelisiniz. Karın kaslarınızı ve diyaframınızı sıkarak pelvisinize doğru ittirmeniz önemlidir. Eğer karnınıza doğru ıttırırsenız bebeğin başı inmeyecektir. Neler olduğunu ve hangi bölgeyi ittiğinizi gözünüzde canlandırmaya çalışın. Gücünüzü aşağıda “herhangi bir yere” değil özellikle vajinaya ve rektuma odaklamalısınız. Nefesinizi çok uzun süre tutmamaya özen gösterin çünkü bu oksijensiz kalmanıza ve hafif sersemlemenize neden olabilir. Güçlü bir kasılma sırasında muhtemelen üç ayrı nefes alabilir ve üç kere itebilirsiniz.

ıkınmak

Ne zaman itmeniz gerektiğini bilmek: Eğer epidural anestezi almışsanız ve dozaj artırımı zamanında yapılmışsa ikinci aşamaya girdiğinizde etkileri hafiflemeye başlamış olacaktır. Bu da ağrı yerine kasılmaları hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer epidural nedeniyle tamamen uyuşmuşsanız ebeniz her kasılmadın başında sizi uyaracaktır. Elinizi karnınıza koyduğunuzda rahminizin kasıldığını hissettiğiniz için siz de kısa sürede kasılmaları fark etmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca, siz ve eşiniz kasılmaların başlayışını ve bitişini CTG monitörünün çıktılarından görebilirsiniz. Ama bence nefesinize ve itmeye odaklanarak eşinizin ve ebenizin ne zaman durmanız gerektiğini söylemelerine izin vermeniz daha yararlı olacaktır. Her kasılmanın sonunda çabucak rahatlamaya çalışmayın çünkü yavaşça rahatlamadığınız sürece bebek ilerlemeyecektir.
İniş ve Doğum: Bebeğinizin başı pelvise iyice indikçe rektumda artan basıncı hissedebilir ve sakral bölgedeki sinirlere yapılan baskı nedeniyle bacaklarınızda ağrı hissedebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler