Epidural İle İlgili Soru ve Cevaplar,

► Prosedür acı verecek mi?
,Epidural iğnesinden önce sırtınız lokal anesteziyle uyuşturulacağı için hafif bir rahatsızlık dışında bir şey hissetmeniz pek olası değildir.

► Ya epidural işe yaramazsa?
Eğer lokal anestezi epidural boşluğa düzenli şekilde yayılmazsa karnınızın veya kalçanızın bir kısmının etkin bir şekilde uyuşmadığını fark edebilirsiniz. Bazen bu uyuşukluk vücudunuzun tek tarafında olabilir. Ancak anestezi uzmanı kateterin yerini değiştirerek ve ilacın tüm sinir liflerine eşit şekilde ulaşması için sizden pozisyonunuzu değiştirmenizi isteyerek sorunları kolayca çözebilir. Nadiren vücudun epidurali kabul etmediği durumlar olabilir. Bu durumda anestezi uzmanı kateteri baştan takmaya karar verebilir.

Epidural nedir

► Daha önce sırtımı incitmiştim, bu epidural almamı engeller mi?
Bu sorunun cevabı daha önceki sakatlığınızın niteliğine ve ciddiyetine bağlıdır. Ama genel olarak konuşmak gerekirse daha önceki bir sırt incinmesinin epidural anesteziyi engellemesi pek olası değildir. Yapılacak en mantıklı şey doğum öncesinde kadın doğum alanında uzman bir anestezi uzmanıylada önemlisi perineum bölgenizde nereye odaklanmanız gerektiğini anlayabileceksiniz.

► Ameliyatlı doğum yapmam daha mı uygun olur?
Epidural alan kadınların ikinci aşamada ıkınma ve itme yetileri ! azaldığından epidural alımının : vakumlu, forsepsli veya sezaryen \ doğum ihtimalini artırdığına yönelik j genel bir kanı bulunmaktadır. Ben deneyimli bir ebe ile vajinal yolla doğum yapmak isteyen bir kadının birlikte doğumu geciktirmeden normal yolla vajinal doğum yapabileceğine inanıyorum.

Bebeğim etkilenecek mi?
Epiduralin içindeki anestetik ilaçların hiçbiri plasentadan geçmez ve bebeğinizi etkilemez. Ancak epidural tansiyonunuzu düşürebileceği için fetal sıkıntıya neden olabilir. İşe bu yüzden epidural alarak doğum yapan kadınlar sürekli CTG ile takip edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler