Ergenlik Sivilceleri

Ergenlikle birlikte yağbezlerinin yağ salgılaması da artar. Bu arada ortaya günlük dilde “ergenlik sivilceleri”, tıp dilinde “akne” denilen sivilceler çıkar. Çoğunlukla 12-17 yaşları arasında beliren bu sivilcelerin bazı kimselerde 35 yaşına dek sürdüğü de olabilmektedir. Tam da genç erkeklik, genç kızlık çağında yüzün görünümünü bozduğu için çoğu genci huzursuz, hatta “hasta” eden bu sivilceler aslında doğal ve geçici bir şey olup yine dikkatli bir bakımla sakıncaları en aza indirilebilir.

Aslında ergenlik sevilceleri yakın za­manlara dek sanıldığının tersine, bir deri hastalığı değildir. Böbreküstü iç salgı bezinin hem erkeklerde hem de kadınlarda ürettiği bir tür erkeklik hormonunun fazla salgılanmasının sonucu olarak yağbezleri­nin salgısı da artar ve özellikle yüz derisinin aşırı yağlanmasına neden olur. “Propioni-bacterium acnes” adı verilen bir mikrop türü bu ortamda çok kolayca ürer ve yüz derisinde aşırı yağlanmanın yolaçtığı beyaz kabartılar bu mikroplar yüzünden kızarır ve daha da şişer.
ergenlik-sivilceleri
Ergenlik döneminde vücudun olağan büyümesiyle oranlı olarak hormon salgısı­nın artması ve bunun bir dengeye kavuşuncaya değin aşırı miktarda olma­sından kaynaklanan sivilceler, normal olarak ergenliğin sona ermesiyle (17-18 yaşlarında) kendiliklerinden ortadan kal­karlar. Bu oluncaya değin sivilcelere katlanmak ama bunu bilinçli bir şekilde yapmak, yani yüzü temiz tutmak, sivilce­leri sıkıp koparmamak, çok fazla sivilce varsa yüzü yıkarken kükürtlü sabun kullanmak en iyi davranış biçimidir.

Ergenlikten sonra da bu sivilcelerin varlığını sürdürmeleri, ancak hormon düzeyinin bir dengeye kavuşmamasından ilerigelen bir olgudur. Nitekim bu hastala­ra -ergenlikten sonra da akne olması bir hastalık işaretidir çünkü- böbreküstü iç salgı bezlerinin ürettiği bir tür. erkeklik hormonu olan ve “Testosteron” denen hormcıdan verilerek böbreküstü bezleri­nin çalışması baskı altına alınınca, sivil­celerin de geçtiği görülmektedir.

Ergenlikten yetişkinliğe geçilmesiyle birlikte yüzün yanısıra göğüs, sırt gibi bölgelerde de yağbezleri gelişmeye ve yağ salgıları artmaya başlayabilir. Bunun sonucunda deri yağlı bir görünümüne bürünür. Ancak bu durum herkeste olan bir şey değildir. Kiminin cildi yağlıdır, kimininki kuru, bazılarınınki de karışıktır. Bu nedenle cilt bakımı da türlü türlüdür. Cildin türüne göre bir bakım uygulamak şarttır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. serkan tüm dedi ki:

    valla arkadaslar hepsini denedim boş bunlar boş şeler 5 senede ugrasıyodum sıvılcelerle artık sıvılce hakında kıtap yaza bılırım yanı ben 6 lı bı urun kulandım 30 gun para iyadesi var 1 haftada ter temız eti yemin ederim 146 ulkenin saglık bakanlıklarıtndan onaylı dı arastırdım öle aldım 180 tl dir eyer gerçekten kurtulma en güzeli bidaa çıkmamasını ıstıyososanız ( dj.ser….. ) ekleyın yada 0531 ….msj atın size yardımcı olım daha önce bu sıtelerde çok gezdim uygulamadıgım şeler kalmadı da beter yuzumun feri gitmişti simdi bebek gibi cildim var yemin ederim alahıma binlerce sukurler olsun benim yasadıklarımı sızde yasamyın die bu yardımı sızlerede yapmaya hazırım

  2. Defne dedi ki:

    Serkan tüm benim yüzüm kırmızı oluyor sivilce olan yerleri ayrıca virüs gibi sırtımda sivilce çıktı bir türlü kurtulamıyorum, ben nasıl kurtulucam doktora gittim ilaç verdi kullandım ama daha fazla çoğaldı… Şişiyor kırmızılaşır ne yapacağını bilmiyorum

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler