GEBE KALMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Kilonun doğurganlığa etkisi var mı?

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Aşırı şişmanlık veya zayıflık adet düzenini bozar. Aşırı veya düşük kilo yumurtlama dengesini değiştirerek gebe kalmayı güçleştirir. İdeal kiloya gelmek ve bunu sabit tutmak önemli. Beslenme, gebeliğin oluşması ve devam etmesini etkiler. Bu yüzden, dengeli bir diyetin yanı sıra, normal kilonun korunması için kalori alımı da sınırlandırılmalı. Fazla miktarda yağ içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Yiyecek seçiminde antioksidan ve özellikle vitaminin C ve E’den zengin olanları tercih etmekte fayda var. Bu yiyecekler erkeklerde sperm sayı ve hareketlerini olumlu etkiler. Kafein alımı tamamen bırakılmalı ya da günde sadece 1 fincanla sınırlandırılmalı. 1 fincan kahvede 150200 miligram, 1 fincan çayda 40 miligram, orta boy bir çikolatada 10 miligram kadar kafein bulunur. Baba adayında oluşabilecek sperm azlığı da hamile kalmayı engelleyebilir. Bu sorunu azaltmak için eşinize bol bol magnezyum içeren besinler verin. Tahıllar, fındık, fıstık, ceviz, ayçiçeği çekirdeği magnezyum açısından zengin besinlerdir.

Stres hamile kalmayı engeller mi?

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Evet, stres yumurtlamayı baskılayabilir. Kısırlık nedenli stres en az kanser, AİDS ya da diğer hastalıklarla karşılaştırılacak kadar önemlidir. Yapılan çalışmalar, stresi azaltmanın gebelik başarı şansını artırabileceğini gösteriyor. Bu nedenle stresten uzak durmaya çalışın.

Uykunun önemi var mı?

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Gece geç saatlerde yatıp günü yatakta geçirenlerde yumurtlama periyodu bozulabilir. Uyku düzenin bozulması yorgunluk ve strese yol açar. Kısırdöngü çalışır ve adet düzeni bozulur. Düzenli ve kaliteli uyku gebelik şansını artırır.

Sigara ve alkol gebe kalmayı güçleştirir mi?

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Sigara içen kadının üreme kapasitesi azalır. Sigara içen çiftlerde tüp bebek tedavilerinde dahi başarı şansı düşer. Sigara içenlerde erken menopoz daha sik görülür. Ayrıca gebelik sırasında sigara kullanımı, erken doğum, gelişim geriliği ve diğer sorunların görülme riskini artırır. Düzenli alkol kullanımı, erkeklerin sperm üretimini azaltır. Alkol gebe kalmanızı engelleyebileceği gibi, gebelikte de doğum kusurlarının görülme olasılığını artırır.

Uzun seyahate çıkmak zararlı mı?Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Hamile kalmak istiyorsanız, uzak ve uzun seyahatlerden kaçının. Çünkü ülkeler arasındaki saat dilimi ve iklim farkları adet periyotlarını olumsuz etkileyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler