Gebeliğin 10. Haftasında Sizin ve Bebeğinizin Durumu

Hamileliğin 10. Haftasında bebeğinizin baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 3.1 ila 4.2cm’dir. Bu dönemde, bebeğin kaç kilo olduğunu öğrenmeye başlayabiliriz. 8. Haftadan önce, bebeğin kilosu haftalık farklılıkları ölçebilmek için çok azdır. Artık bebek biraz kilo al­maya başladığına göre, kilo da bu bölüme dahildir. Bebek artık yaklaşık 5 gramdır ve büyüklüğü küçük bir erik kadardır.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Değişimler yavaştır ve hamile oldu­ğunuz hâlâ belli olmayabilir. Hamile kıyafetleri hakkında düşünüyor ve on­lara bakıyor olabilirsiniz ama büyük olasılıkla henüz bunlara ihtiyacınız yoktur.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

10. haftanın sonu, embriyonik dönemin de sonudur. Bu dönemde, fetal periyot başlar. Uç hücre tabakasının oluştuğu, ce­nininin hızla büyüdüğü dönem olarak ta­nımlanır. (Daha fazla bilgi için 4. Hafta bölümüne bakınız.) Embriyonik periyot boyunca, embriyo gelişimini engelleyebi­lecek şeylere karşı daha savunmasızdır. Konjenital (doğuştan) sakatlıkların çoğu, 10. haftadan önce ortaya çıkar.

Bebeğinizin gelişimindeki kritik döne­mi güvenle geride bıraktığınızı bilmek size cesaret verir.
Sakatlıkların çok azı fetal periyotta orta­ya çıkar. Yine de, uyuşturucu ve diğer za­rarlı durumlar, örneğin aşırı stres veya rad­yasyon (x-ray), hamileliğin herhangi bir döneminde fetal hücrelere zarar verebilir. Bunlardan uzak durmaya devam edin.

10. haftanın sonuna kadar, fetal organ sistemlerinin gelişimi ve vücudu hazır olacak. Bebeğiniz, daha çok bir insan görünümünde olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler