Gebeliğin 11. Haftasında Değişimler

Büjüklüğü Ne Kadar?

Bu haftaya kadar, bebeğinizin baş bö­lümünden kalçaya kadar olan uzunluğu 4.4 ila 6 cm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık 8 gramdır. Bebeğinizin boyutu hemen he­men küçük bir limon kadardır.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Bebeğinizde büyük değişimler olur­ken, sizdeki değişimler büyük olasılıkla daha yavaş ilerliyor. İlk trimesterın he­men hemen sonundasımz; rahminiz cenînle birlikte büyümesini sürdürüyor. Pelvisinizi kaplayacak kadar büyük ve karnınızın altında, kasık kemiğinizin üs­tünde hissediliyor olabilir.

Bebeğinizin hareket ettiğini henüz hissedemezsiniz. Eğer bu dönemde bebeği­nizin hareket ettiğini hissettiğinizi düşü­nüyorsanız, ya gazınız vardır ya da ha­milelikte düşündüğünüzden daha ileri bir aşamadasınızdır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Fetal büyüme artık hızlıdır. Gelecek haf­ta bebeğinizin baş bölgesinden popoya kadar olan uzunluğu iki katına çıkacaktır. Sayfa 107’deki resimde görebileceğiniz gibi, baş hemen hemen bebeğin uzunluğu­nun yansı kadardır. Baş büyüdükçe (dikleştikçe veya omuriliğe doğru yaşlandık­ça), çene göğüsten ayrılır ve boyun gelişip uzar. El parmaklarındaki tırnaklar oluşur.
Dış üreme organları, ayırt edici özel­likler göstermeye başlıyor. Ceninin er­kek veya dişi olmasıyla ilgili gelişimi 3 hafta içinde tamamlanacak. Eğer bu noktadan sonra düşük olursa, bebeğin erkek mi yoksa kız mı olduğunu söyle­mek mümkün olabilir.
Bütün embriyolar, dış görünümleri iti­barıyla aynı şekilde görünerek yaşama başlarlar. Embriyonun erkek mi dişi mi olacağı, embriyoda bulunan genetik bil­gi ile belirlenir.

Sizde oluşan Değişimler

Bazı kadınlar, hamilelik döneminde saçlarında ve tırnaklarında değişimler fark ederler. Bu herkeste olmaz, ama eğer sizde olursa, endişelenmeyin. Bazı şanslı kadınlar hamilelik döneminde, saç ve tırnak büyümesinde bir artış görürler. Bazıları, bu dönemde saçlarının dökül­düğünü fark eder.

Bazı doktorlar, hamilelikteki bu deği­şimlerin, vücudunuzda dolaşımın artma­sı nedeniyle ortaya çıktığına İnanır. Ba­zıları ise, bunun nedeninin sizde oluşan hormonal değişimler olduğunu düşünür.

Yine de bazı doktorlar, bu farklılıkla­rın saçın ve tırnakların büyüme sürecin­deki bir “aşama” olduğunu ifade ederler. Bu tür farklılıklar nadiren kalıcı olur. Bu değişimler için yapabileceğiniz çok az şey vardır ya da hiçbir şey yoktur.

Babaya Tavsiye

Sabah bulantısı, baş ağrıları ve değişen bir bel ölçüsüne rağmen hamile­liğin bir mucize olduğunu hatırlayın! Hamilelik ve doğum, yaşamınızda sınırlı sayıda olacak bir dene­yimdir. Bu Özel zamanın keyfîni be­raber çıkarın. İleride ebeveyn olma­nın zorluklarını sevgiyle hatırlayacaksınız ve büyük olasılıkla “O kadar da kötü değildi” diyeceksiniz. Böyle olacağını biliyoruz, çünkü çiftler tekrar çocuk yapmaya karar verirler ve daha fazla çocuk sahibi olmak isterler!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler