Gebeliğin 8. Haftasınde Sizin ve Bebeğinizin Durumu

8. Haftada Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Hamileliğinizin 8. haftasında bebeği­nizin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 1.4 ila 2 cm’dir. Bu yak­laşık bir barbunya tanesi kadardır.

8. Haftada Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Rahminiz gittikçe büyüyor, ama hâlâ fark edilecek kadar büyük değil, özellik­le de bu ilk hamileliğinizse. Belinizde ve giysilerinizin ölçüsünde çok az bir deği­şim fark edeceksiniz. Doktorunuz, eğer pelvik muayene yaparsa rahminizin ge­nişlediğini görecektir.

8. Hafta İçin Tavsiye

Gün içinde ellerinizi iyice yıkayın, özellikle çiğ et tuttuktan veya tuvalet­ten çıktıktan sonra. Bu basit aktivite, enfeksiyona neden olan birçok bakte­ri ve virüsün yayılmasını engeller.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz, bu ilk haftalarda hızla bü­yümeye ve değişmeye devam ediyor. Gözkapağı çukurları oluşur ve retina­daki sinir hücreleri gelişmeye başlar. Burnun ucu da hazır durumdadır. Kulak­lar hem içten hem de dıştan şekilleniyor.

Kalbin içinde, aort ve akciğere ait tüp­ler hazır ve belirgindir. Boğazdan akci­ğerlere giden tüpler olan bronşlar dallara ayrıldı, aym bir ağacm dallan gibi. Vücu­dun gövde bölgesi uzuyor ve genişliyor.

Dirsekler oluştu, kollar ve bacaklar uzadı. Kollar daha da uzar. Dirseklerden bükülmüştür ve hafifçe kalbin üzerine doğru kıvnlmıştır. Parmaklan oluşturan dijital tabakalar girintili çıkıntılıdır. Ayak parmaklan artık oluşmuştur.

Rahminizdeki Değişimler

Hamilelikten önce rahminiz yumruğu­nuz büyüklüğündeydi. 6 haftalık büyü­meden sonra artık bir greyfurt büyüklü­ğünde. Hamileliğiniz ilerledikçe ve rah­miniz büyüdükçe, karnınızın altında ve yanlarınızda kramplar ve hatta ağrı his­sedebilirsiniz.

Rahim, hamilelik boyunca esner ve kasılır. Bunu hissetmezseniz üzülmeyin. Bununla birlikte, ağrıları kanama takip ederse doktorunuzu arayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler