Gebelikte Alkol Kullanmak

Hamile bir kadın için alkol kullanımı risk taşır. Orta düzeyde alkol almak dü­şük yapma olasılığının artmasına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde aşırı derecede alkol tüketimi, genellikle be­bekte doğumsal kusur oluşumuyla so­nuçlanır. Hamilelikte kronik alkol kulla­nımı, fetal alkol sendromu (FAS) olarak adlandırılan anormal fetal gelişimine ne­den olabilir.

FAS, doğumdan önce ve sonraki geli­şim azlığı olarak tanımlanır, ayrıca kol veya bacaklarda, çocukların kalp ve yüz­le ilgili özelliklerinde de kuburlar görülür.
Yüzle ilgili karakteristik özellikler be­lirgindir – burun yukarıya dönük ve kı­sadır, üst çene kemiği düzdür ve gözler “farklı” görünür. Bir FAS çocuğunda ay­rıca davranışsal sorunlar da görülebilir.
FAS çocukları genellikle, konuşma zorluğu yaşar ve kaba motor fonksiyon­ları bozuktur. Bebek ölüm oranı % 15 ila % 20 arasındadır.

Araştırmaların çoğu, bir günde dört ila beş kadeh içki içen kadınların bebeklerin­de FAS vakası ortaya çıkacağını belirt­mektedir. Ama hafif anormallikler günde iki içki ile bile ortaya çıkabilmektedir. (28,35 gram alkol). Bu daha hafif doğum­sal kusurlar, fetal alkol etkisi (FAE)- çok az miktarda alkolün bile neden olabilece­ği bir durum- sonuçlarıdır. Hamilelik dö­neminde güvenli bir alkol kullanım düze­yi belirlenememiştir. Bu nedenle, Birleşik Devletler’deki bütün alkollü içeceklerde sigara paketlerinin üzerindeki uyanlara benzer uyarılar bulunur. Uyarı, fetusun aikole maruz kalması ve fetal alkol sendromunu içeren fetal problemleri olasılığı yüzünden kadınların hamilelik dönemin­de alkolden kaçınmalarını tavsiye eder.
Alkolle birlikte uyuşturucu almak bebe­ğin zarar görme olasılığını artırır. Bazı araştırmacılar, annenin hamile kalmasından ön­ce, babanın aşın alkol tüketiminin fetal al­kol sendromu ile sonuçlanabileceğini öne sürmektedirler. Baba tarafından alkol alımı, rahim içi gelişim geriliğinin olası nedenle­rinden biri olarak gösterilmektedir.

Yemeklere Alkol İlave Etmek

Kadınların çoğu hamilelik dönemin­de alkol kullanımından kaçınmaları gerektiğini biliyor ama peki ya alkol gerektiren yemek tarifleri? Fırında veya ağır ateşte en az 1 saat pişirilen bir yemeğin uygun bir miktarda al­kol içermesi belki kabul edilebilir. Yemeği bu kadar uzun süre pişirmek
alkol içeriğinin çoğunu buharlaştırır.

Bir önlem olarak, reçetesiz satılan ök­sürük ve nezle ilaçlan ve antiasit şurup­lar konusunda dikkatli olun. Bunların birçoğu % 25 gibi yüksek bir oranda al­kol içerir.
Bazı kadınlar, sosyal ortamlarda alkol alıp alamayacaklarını bilmek isterler. Bu konu hakkında çok büyük bir anlaşmazlık vardır, çünkü hamilelik döneminde alkol alımı ile ilgili bilinen güvenilir bir miktar söz konusu değildir. Neden risk alasınız? Gelişen bebeğinizin sağlığı ve iyiliği için hamilelik sırasında alkolden uzak durun.
Bu problemleri önlemek için sorumlu­luk tamamen sizin omuzlarınızdadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler