Gebelikte Doktorla İlk Muayeneniz

Doğum öncesi ilk muayeneniz, yapa­cağınız en uzun muayenelerden biri ola­bilir. Ele alınması gereken çok konu vardır. Eğer hamile kalmadan önce dok­tora gittiyseniz, bazı konuları önceden tartışmış olabilirsiniz.
Doktorunuzun sizinle ve ihtiyaçlarınız­la nasıl ilgileneceği konusunda sorular sormaktan çekinmeyin. Bu hamileliğiniz ilerledikçe önem kazanır. Hamilelik döneminde, fikir alışverişi yapabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyelerini ve nedenleri­ni göz önünde bulundurun. Düşünceleri­nizi ve duygularınızı paylaşmanız önem­lidir. Doktorunuz hamileliğiniz için de­ğerli olabilecek deneyimlere sahiptir.

Neler Olacak?

Bu ilk muayeneden ne­ler beklemelisiniz? Öncelikle, doktoru­nuz tıbbi sağlık geçmişinizle ilgili soru­lar soracaktır. Bunlar, genel tıbbi prob­lemler veya jinekolojik ve doğumla ilgili herhangi bir problem hakkındadır. Âdet dönemlerinizi ve son kullandığınız do­ğum kontrol yöntemini soracaktır. Düşük yaptıysanız, ameliyat veya başka neden­lerle hastanede kaldıysanız, bu bilgileri vermeniz gerekir. Eğer eski tıbbi kayıtla­rınız varsa bunları da yanınıza alın.
Doktorunuzun, aldığınız herhangi bir ilacı veya alerjiniz olan ilaçları bilmesi gereklidir. Ayrıca ailenizin tıbbi geçmişi de önem taşıyabilir, örneğin diyabet ve­ya diğer kronik hastalıklarla ilgili geç­mişiniz önemlidir.

Pelvik muayene ve Pap Smear testi da­hil fiziksel bir muayene olacaksınız. Bu muayene, hamileliğiniz süresine göre rahminizin uygun büyüklükte olup ol­madığını belirleyecektir.
Laboratuvar testleri de ilk muayenede veya bir sonrakinde yapılabilir. Soruları­nız varsa mutlaka sorun. Eğer “yüksek risk taşıyan” bir hamileliğiniz olacağını düşünüyorsanız, konuyu doktorunuzla birlikte ele alın.

Babaya Tavsiye

Eğer eşinizin çok fazla mide bulan­tısı veya kusma durumu yoksa, eve en sevdiği yemeği getirin ya da bu yemeği kendiniz pişirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler