Gebelikte Mide Yanması

Mide yanması rahatsızlığı (pirozis), hamileliğin en yaygın şikâyetlerinden biridir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında daha şiddetli olmasına rağmen, er­ken başlayabilir. Genellikle mideden ye­mek borusuna asit kaçması nedeniyle olur. Bu durum, hamilelikte iki neden­den ötürü daha sık görülür. Gıdalar sin­dirim sistemine doğru daha yavaş hare­ket eder, rahim büyüdükçe ve karna doğ­ru yaklaştıkça mide sıkışır.

Kadınların çoğu için belirtiler şiddetli değildir. Az ve sık yemek yiyin, eğilmek veya düz uzanmak gibi pozisyonlardan sakının. Mide yanmasının kesin oluşacağı bir durum; çok yemek ve daha sonra uzan­maktır! (Bu herkes için geçerlidir, sade­ce hamile kadınlar için değil.)

Bazı antiasitler önemli ölçüde rahatla­ma sağlar, alüminyum hidroksit, mag­nezyum trisilikat ve magnezyum hidrok­sit gibi. Doktorunuzun tavsiyesine veya paketin üzerinde hamilelikle ilgili uyan­lara dikkat edin. Fazla miktarda antiasit almayın! Sodyum bikarbonattan sakının, çünkü fazla miktarda sodyum içerir, bu da sw kaybetmenize neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. semra dedi ki:

  merhaba ben yeni hamileyim ve hamile oldugumu ogrendim gunden itibaren farkettim devamli degil ama arada bir hickirik tutuyo surekli degil gelip gecici rahatsizlik vermiyor sebebi hamilelikten olabilirmi tesekkurler.

 2. elif dedi ki:

  bende 7 aylık hamileyim midem çok yanıyor.nedeninide bilmiyorm.özellikle yatma ve kalma vakitlerinde.neden tsklr

 3. merva tokuç dedi ki:

  merhaba ben 40 günlük hamileyim ama okadar şiddetli miğde yanması varki kıvrandırıyor yediğim şeylerede çok dikkat ediyorum ama hiç geçmiyor ne yapabilirim teşşekkürler

 4. hulya dedi ki:

  slm benimde aşırı midem yanıyodu ve şu anda ikinci bebeğime hamileyim 14 haftalık oldum ve aşırı midem yanıyo gaviskon die bi şurup var tadı bana göre kötü ama içer içmez hiçbişey kalmıyo harika bişi anında düzelio mide herkeze tavsiye ederim hapı varmı bilmiyorum ama şurubu çok etkili bana doktorum verdi

 5. yasemin dedi ki:

  merhaba ben 37 yaşındayım ve 10 haftalık hamileyim yıllardır reflü hastasıyım ve bir gün ilacımı unuttuğumda o gün yanmadan ölürdüm ve şimdi ilaç asla yok diyor dr.gaviskon şurup içiyorum ama faydası yok ne yapabilirim herhangi bir bitki önerebilirmisin lütfen yardım edin teşekkürler.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler