Doğumda Genel Anestezi

Son 20 yıldır sezaryen doğumlarda epidural anestezi genel anestezinin yerini almış denecek oranda tercih ediliyor olsa da, karın doğumlarında hâlâ genel anestezi uygulanabilmektedir.

genel anestezi

Genel Anestezi Alırken: Siz ameliyathanede uyanık bir şekilde beklerken ameliyat için gerekli tüm teknik hazırlıklar yapılır. Siz yavaş yavaş bilincinizi kaybederken doğumda yanınızda bulunan eşinizin/refakatçinin dışarı çıkması istenir. Oksijen seviyenizi artırmak için oksijen maskesinden birkaç dakika boyunca derin nefes almanız ve oksijenin plasentaya daha kolay ulaşması için sol tarafınıza doğru yatmanız istenir.
Her şey hazır olduktan sonra anestezi uzmanı sizi uyutacak olan ilaçları içinize çekmenizi ister. Bunun hemen ardından ciğerlerinize oksijen gitmesini sağlayan ve sıvı veya yiyeceklerin midenizden ağzınıza gelmesini önleyen bir endotrakeal tüp (hava yolu) ağzınızdan boğazınıza doğru indirilir. Damar yoluyla karın kaslarınızı rahatlatacak ilaçlar verilir ve daha sonra cerrah daha fazla ilacın plasentaya ulaşmasından önce, çabuk bir operasyonla bir iki dakikada bebeği çıkartır.

Kanamayı kontrol altına almak ve dokuları yerine yerleştirip dikiş atmak, rahmi açıp bebeği çıkartmaktan çok daha uzun sürdüğü için toplamda yaklaşık 45 ila 60 dakika uykuda kalırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler