Genital Estetik

Siz değerli ziyaretçilerimiz için Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık ile Genital Estetik üzerine röportaj yaptık. Tüm sorularımıza ayrıntılı bir şekilde cevap vererek bizi aydınlattığı için Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık’a teşekkür ediyoruz.

Labiaplasti kavramını neden son zamanlarda çok duymaya başladık?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Labiaplasty ameliyatları yıllardır uygulanıyor. Hasta başka bir estetik ameliyat olurken ek olarak ve nadiren yapılırdı. Çünkü bu bölge kadınlar için hala tabu ve çok konuşulmaz. 4-5 senedir artık hastalar sadece genital bölge problemleri nedeniyle başvuruyorlar ve bu başvurularda ciddi artma var. Biz de genital bölgeye ait tüm estetik problemleri değerlendirip ona uygun çözümler uyguluyoruz.

Hastalar sadece estetik problemler sebebiyle mi başvuruyor?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : %95 estetik problemler, %5 kadar da sağlık problemiyle başvuruyorlar. Ama aslında ikisi iç içe problemler. Estetik olarak iç dudaklar –klitorisin olduğu bölge hariç- dış dudakların içinde yer alır. İç dudakların sarkık kötü görüntüsü, iç çamaşırı, pantolon ve bikiniden belli olacak derecede büyük olması, pantolon giyince sıkışıp can yakması, dış dudakların çok küçük olması, içinin boş olması ve sarkık görüntüsü olması en sık şikayetlerdir. Sağlık açısından da koku ve akıntı probleminin giderilememesi, hijyenin yeterince sağlanamaması hastalar tarafından sıkça dile getiriliyor.

Labiaplasti olmak isteyenlere yapılan uygulamalar nelerdir?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Yapılan ameliyatlar dış dudak ve iç dudak için uygulanan ameliyatlar olmak üzere 2 ayrı bölümde incelenebilir. Dış dudak için gençlerde genelde yağ volüm yetmezliği, ileri yaşlarda yağ volümünde azalma ve deride sarkma gözleniyor. Yağ volümünde azalma iki şekilde dolduruluyor. Ya dolgu maddeleri ile (2-2,5 yıl kalıcılığı olanlar tercih sebebi) veya yine kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu ile dolgunluk sağlanıyor. İleri yaşlarda olan hastalar için volüm kaybının ortadan kaldırılmasına ek olarak germe ve deri fazlalıklarının alınması gibi ek işlemler gerekebilir. İç dudak için ise fazla dokuları alarak düzeltmek için şarttır. Ayrıca gerekli ise klitoris küçültme ve/veya askılama yapılır. Kabaca iki tip ameliyat yöntemi vardır. Trimming (inceltme) yönteminde kenarlardaki fazla doku çıkarılır, wedge (pasta dilimi çıkarma) yönteminde en geniş kısımdaki doku çıkartılır ve iki uç tekrar dikilir. Böylece fazla doku çıkarma ile beraber germe de yapılmış olur.

Bölgenin hassasiyeti düşünülünce zor ve ağrılı bir ameliyat mıdır?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : İyileşme dönemi düşünülenin aksine kolay geçer. Hastaların geneli ameliyat olduktan sonra 1-2 gün içinde işlerine döner. Ama iyileşme dönemi ve ağrı kişiye özeldir.

Ameliyat nasıl yapılıyor ve ne kadar sürüyor?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Hastane şartlarında sedasyon (sakinleştirici) veya anestezi altında yapılır. 20-40 dakika kadar sürer. Yağ enjeksiyonu yapılırsa süre biraz daha uzar. Hasta 3-4 saat sonra evine gidebilir.

İyileşme süreci nasıldır?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Ameliyattan sonra ilk 2-3 gün içinde yoğun ödem inmeye başlar ve 3 hafta içinde büyük oranda şekillenmiş olur. Dikişlerde 3 hafta içinde düşer. Bu dönemde cinsel ilişki ve küvete oturmak yasaktır. Ancak her estetik ameliyatta olduğu gibi tüm ödemlerin inmesi, doku yumuşaması 6 ay- 1 yıl içinde gerçekleşir.

Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık
www.esplace.net
0212 351 7033

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mesude dedi ki:

    bnce çok grkli bi operasyn tm kdnlrn özüvn sağlmsı açısndn hrtrlü estetik ameliyat grklidir tşk edrm 🙂

  2. comic82 dedi ki:

    1 yıl boyunca yine problem yaşıyormuşsun birde ne olursa olsun yine bıçak altına yatmak ürkütücü ama bencede gerekli olabilir bu tür bir ameliyatın olduğundan habersizdim tesadüf rastladım.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler