Hamileliğin 7. Haftasında Sizin ve Bebeğinizin Durumu

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz, bu hafta inanılmaz bir bü­yüme çabasına girer! 7. haftanın başında büyümekte olan bebeğinizin baş bölge­sinden popoya kadar olan uzunluğu 4 ila 5mm’dir. Bu haftanın sonuna kadar, be­beğiniz iki katından daha fazla büyüye­cektir (1.1 ila 1.3 cm).

Sîzin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Siz dünyaya hamile olduğunuzu göster­mek konusunda çok hevesli olsanız da, hâlâ az fark edilebilir bir değişim olabilir. Fakat değişimler yakında olacaktır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bacak tomurcukları kısa yüzgeçler gi­bi belirmeye başlar. Sayfa 78’de görebi­leceğiniz gibi kol tomurcukları büyü­müştür; el bölümü ve kol-omuz bölümü olarak ayrılmıştır. El ve ayaklarda, daha sonra el ve ayak parmaklarının gelişece­ği tomurcuklanmalar vardır.
Kalp vücuttan dışarıya doğru çıkıntı yapar. Bu döneme kadar, sağ ve sol kalp kapakçıkları ayrılmıştır. Akciğerlerde ilk bronş oluştu; bronşlar akciğerlerdeki hava geçitleridir. Beyni oluşturan beyin ya­rı küreleri de gelişiyor. Gözler ve burun delikleri oluşmakta.

Bağırsaklar gelişiyor ve apandis hazır. Ayrıca insulin hormonunu üreten pank­reas da oluştu. Bağırsakların bir kısmı göbek kordonuna doğru gider. Bebeğini­zin gelişim sürecinde daha sonra karma geri dönecektir.
Sizde Oluşan Değişimler

Değişimler yavaş yavaş oluşuyor. Hâ­lâ hamile olduğunuz belli olmuyor ve in­sanlar siz söylemeden hamile olduğunu­zu fark etmiyorlar. Vücudunuzun her ye­ri kilo alıyor olabilir ancak şimdiye ka­dar yalnız birkaç kilo almanız gerekirdi.

Kilo almadıysanız veya birkaç kilo ver­diyseniz bu normaldir. Gelecek haftalarda bu durum diğer yönde ilerleyecektir. Hâ­lâ sabah bulantısı ve hamileliğin diğer er­ken belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler