Hamilelik Döneminde Kaçınılması Gereken Bazı Çevresel Atıklar

Kurşun

Kurşunun zehirliliği yüzyıllardır bi­linmektedir. Geçmişte, kurşuna en çok atmosfer nedeniyle maruz kalınıyordu. Günümüzde, benzin, su bo­ruları, lehimler, piller, yapı malze­meleri, boyalar, kumaş boyalan ve ahşap koruyucular dahil olmak üze­re birçok kaynaktan kurşuna maruz kalmıyor.

Kurşun, plasentadan kolayca ge­çerek bebeğe ulaşabilir. Zehirliliği hamileliğin 12. Haftası kadar çabuk bir sürede ortaya çıkabilir, bu da be­bekte kurşun zehirlenmesiyle sonuç­lanabilir. Kurşuna maruz kalmaktan kaçının. Eğer işyerinizde kurşuna maruz kalma olasılığınız varsa dok­torunuzla görüşün.

Cıva

Cıvanın hamile bir kadın için potan­siyel bir zehir olmasıyla İlgili uzun bir hikâyesi vardır. Cıva bulaşmış balık raporları beyin felci ve mikro-sefali ile ilişkilendirilmektedir.
PCB ‘Ur (Zehirli Kimyasal Maddeler) Çevremizde önemli miktarda poliklorin bifeniller (PCB’ler) mevcuttur. PCB’ler birkaç kimyasal bileşenin karışımlarıdır.
Balıkların, kuşların ve insanların çoğu artık dokularında ölçülebilir miktarda PCB’ye sahiptir. Bazı uz­manlar hamile kadınların balık alım­larım sınırlamalarını önermektedir (cıva ve PCB’lere maruz kalmaktan kaçınmak için), özellikle de bir kadın çalıştığı yerde PCB’lere ma­ruz kalıyorsa. 26. Hafta bölümünde bulunan açıklamalara bakınız.

Böcek İlaçları

Böcek ilaçları, istenmeyen bitkileri ve hayvanlan kontrol etmek için kullanılan çok sayıda etmeni kapsar. Bu ilaçlar geniş ölçüde kullanıldığı için insanlar genellikle bunlara ma­ruz kalırlar. Dikkat edilmesi gere­kenlerin çoğu birkaç etmeni içerir -DDT, klordan, heptaklor, lindan ve diğerleri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler