Hamilelik Testleri

Hamileliğin erken tanısını daha yay­gın hâle getiren evde uygulanan hamile­lik testleri daha hassas hâle getirilmiştir. Testler hamileliğin ilk döneminde ortaya çıkan bir hormon olan insan koryonik gonadotropinin (HCG) varlığını belirler. Bir hamilelik testi henüz bir âdet döne­miniz gecikmeden önce pozitif çıkabilir!

Birçok test siz hamile kaldıktan 10 gün sonra pozitif sonuçlar (hamile oldu­ğunuzu belli eden) verebilir. İster bir hastanede ister bir klinikte ya da evde, hamilelik testleri yapmaya para yatırma­dan ve duygusal enerji harcamadan önce bir âdet döneminizin geçmesini bekle­meniz gerekebilir. Evde bir hamilelik testi yapmak için en uygun dönem âdet döneminiz geçtikten sonraki ilk gün ve­ya ondan sonraki herhangi bir gündür. Eğer testi çok erken yaparsanız, yanlış bir negatif sonuç alabilirsiniz, yani test hamile olmadığınızı söylese bile gerçek­te hamile olabilirsiniz! Yanlış negatif so­nuçlar, testi çok erken yapan kadınların % 50’sinde ortaya çıkar.

Evde uygulanan testlerin çoğu, hami­leliğinizi “belirlemekte” ne kadar yar­dımcı olduklarına göre ne kadar etkili oldukları değişir. Birçok hastanede ve klinikte para harcamanızı gerektirmeyen bedava gebelik testleri yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler