Hamilelikte Babanın Yaşı

Araştırmalar babanın yaşının da hami­lelik için önemli olabileceğini göster­mektedir. Doğumsal kusurlara neden olan kromozom anomalileri yaşça büyük kadınlarda ve 40 yaşın üzerindeki erkek­lerde daha sık görülür. 55 yaşın üzerinde­ki erkeklerin, Down sendromlu bir çocuk sahibi olma riski normalden iki kat fazla­dır. Kromozomla ilgili sorunlar babanın yaşının artmasıyla birlikte artar. Bazı araştırmacılar, erkeklere 40 yaşından ön­ce baba olmayı öneriyor. Bununla birlik­te, bu konuda halâ bazı tartışmalar vardır.

~ Genel Sağlığınız

Yaşınız ilerlediğinde hamile kalmadan Önce düşünülmesi gereken önemli soru­lar genel sağlığınız konusundakileri kap­sar. Hamilelik için uygun musunuz? Eğer yaşınız ilerlemişse, hamile kalma­dan önce mümkün olduğu kadar sağlıklı olarak başarılı bir hamilelik geçirme şansınızı artırabilirsiniz.
Araştırmacıların çoğu 35 yaşında te­mel bir mamografi yapılmasını önerir. Bu testi hamile kalmadan önce yaptırın. Beslenme ve sağlık bakımı ile ilgili ge­nel önerilere dikkat etmek de hamileliğe hazırlanırken önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler