Hamilelikte Bunlardan Uzak Durmalı mı?

21.yüzyılın insanı olarak teknolojinin sunduğu olanaklardan sonuna kadar faydalanıyoruz.Ve çoğu zaman da yeni teknolojilerin çalışma prensiplerinin vücudumuza zarar verip vermediği konusunda da düşünmüyoruz.Aklımıza gelen “Acaba?”sorusunu ise “dünyanın her yerinde kullanılıyor,bir zararı olsa da bu kadar yaygın kullanılmazdı diye düşünüp geçiştiriyoruz.

Ancak gebelik başladığında durum değişiveriyor.Anne adayı önceden sürdüğü modern alışkanlıkların bebeğine etkileri konusunda endişeye kapılabiliyor.

Bu konuda öncelikle akla gelen bilgisayarlar ve cep telefonları.Yine binalara girişte havaalanı giriş-çıkışlarında yer alan güvenlik sistemleri,evlerde yaygın olarak kullanılan mikrodalga fırınlar ve diğer bazı “teknoloji harikaları”nın muhtemel etkileri konusunda fazla bilgi olmadığından sorular da cevapsız kalabiliyor.

Yukarı

Bilgisayarlar

Bilgisayarlar iyonize edici radyasyon içermezler ve bu nedenle de canlı dokuya zarar verebilecek bir etkilerinin olması teorik açıdan mümkün görünmemektedir.

Cep telefonları

Cep telefonlarının beyin kanserine yol açtığı,kalp ritmini bozduğu,başka tür kanserlere yol açabileceği konusu zaman zaman haberlere yansıtılmaktadır.Bu haberler için kanıt istendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir veri çoğu zaman gösterilememektedir.

Cep telefonu üreticisi firmalar,ürettikleri cihazın yaydıkları radyasyonun insanlara zarar vermediğini,SAR(özgün soğurma oranı) adı verilen birimle ölçülen miktarlara zarar verebilecek sınırların çok altında yer aldığını ve bu SAR miktarlarının en kısa zamanda telefon kullanma kılavuzlarında yer alacağını belirterek kullanıcıları rahatlatmaya çalışmaktadır.Bu firmalar kendi yaptıkları ölçümlerde SAR oranlarının telefon numarasını çevirirken ve telefon çalarken en yüksek değerine çıktığını,bağlantı gerçekleştirdikten sonra ve telefon kullanılmadığı zamanlarda en az seviyede olduğunu belirlemişlerdir.

Yine de cep telefonlarını her zaman bazı kurallara bağlı olarak kullanmakta fayda var.Bu kuralların en önemlileri arasında cep telefonuyla gereksiz yere uzun konuşmamak,cep telefonunu kalbin üzerinde bulundurmamak (bu özellikle kalp hastaları ve pacemaker (kalp pili) kullananlar için çok önemli)gebelik döneminde telefonu karın bölgesinden uzak bir yerde bulundurmak,küçük çocukların cep telefonlarını kullanmasını engellemek sayılabilir.

Yukarı

Mikrodalgalarla çalışan cihazlar

Mikro dalgalar hız ölçme radarları,güvenlik kontrol cihazları,mikrodalga fırınlar gibi günlük yaşamın birçok alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mikrodalga fırınlar

Mikro dalga fırınlar yaklaşık 50 yıldan beri kullanılmakta olup, bugüne kadar gebelik döneminde kullanıldığında bebeğe zarar verebileceğine dair bir bulguya rastlanmamıştır.Yapılan ölçümlerde kullanım kurallarına uyulmak şartıyla bu fırınların yaydığı mikrodalga enerjisi besin içinde ısıya dönüştüğünden besin içinde bir radyasyon oluşması da söz konusu değildir.

Mikrodalgaların güvenli bir şekilde kullanılması için dikkat edilmesi gereken kullanım kılavuzundaki önerilere tümüyle uyulması,fırının çalıştırılmadan önce kapağının kapalı olduğunun kontrol edilmesi boşken çalıştırılmaması,içinin sık sık temizlenmesi,çocukların fırını kullanmaya izin verilmemesi,çalışırken yüz bölgesinin fırın kapağına yaklaştırılmaması,tamirin yetkili kişiler tarafından yapılması,pacemaker(kalp pili) kullananların bu fırınları doktorlarına danışarak kullanmaları şeklinde özetlenebilir.

Terör eylemlerinin ülkemizde ve tüm dünyada masum insanlara zarar vermesini engellemek için insanların yoğun olarak girip çıktığı kapalı alanlarda havaalanı girişlerinde kullanılan metal dedektörleri (el cihazları veya kapı şeklinde olanlar) ve çanta arama cihazları (X ray) yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yasalarda gebelerin bu cihazların kontrolünden muaf tutulmaları konusunda bir madde yer almamakla beraber,bu cihazları kullanan anne adayları bu konuyu amirlerine ileterek gebelik dönemi boyunca geçici olarak başka bir göreve alınmalarını sağlayabilirler.Yine ek bir önlem olarak anne adayları güvenlik görevlisine gebe olduklarını belirtebilirler ve klasik üst arama yöntemleriyle aranmayı talep edebilirler.Çoğu güvenlik kontrol noktasında bu amaca yönelik olarak bayan görevliler de bulundurulmaya başlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler