Hamilelikte Hepatit B

Hepatit, karaciğerde bir virüsün neden olduğu enfeksiyondur. Hamilelik sıra­sında ortaya çıkabilecek en ciddi enfek­siyonlardan biridir.

Birleşik Devletler’de hepatit vakaları­nın hemen hemen yarısından Hepatit B sorumludur. Cinsel ilişki yoluyla veya şırınga iğnelerinin yeniden kullanımı ile bulaşır.
Hepatit B hastalığına yakalanma riski altında olan kişiler, damardan uyuşturu­cu kullanma geçmişi olan, cinsel ilişki yoluyla bulaşmış hastalık geçmişi olan­lar veya hepatit B içeren kan ürünlerine maruz kalan insanlardır. B tipi, hamile bir kadında gelişmekte olan cenine bula­şabilir.

Hepatit semptomları aşağıdakileri kapsar:

• mide bulantısı
• grip benzeri semptomlar
• sanlık (sarı cilt)
• koyu renkli idrar
• karaciğerin çevresinde veya kamın sağ üst bölümünde ağrı

Hepatit B kan testi ile teşhis edilir. Bir­çok bölgede, kadınlara hamileliğin baş­langıcında hepatit B testi yapılır. Eğer testiniz pozitifse, bebeğinize doğumdan sonra immün globulin (hepatite karşı sa­vaşan antikorlar) verilebilir. Artık bütün yenidoğanlann doğumdan kısa bir süre sonra hepatit aşısı olmaları önerilmekte­dir. Pediatnnıza sizin bölgenizde bu aşı­nın bulunup bulunmadığını sorun.

Hamilelikte aldığınız kiloların bir çizelgesini tutmak istiyorsanız bir sonraki sayfada sadece bu amaçla bir çizelge hazırladık. Listelenen haftalar, doğum öncesi muayeneye gideceğiniz zamanlara göre hazır­lanmıştır. Eğer muayeneniz tam ola­rak o hafta değilse, bizim listelediği­miz hafta numarasına çarpı işareti koyun ve doktora gittiğiniz haftanın numarasını yazın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler