Hamilelikte Sigara içmek

Sigara içmenin hamilelik üzerinde za­rarlı etkileri vardır. Günde 20 tane sigara (bir paket) içen hamile bir kadın tütün du­manının, ortalama bir hamilelik sırasında 11.000 kereden fazla içine çekmiş olur! Siz sigara içtiğinizde bebeğiniz de sigara içmiş olur. Bununla demek istediğimiz, sigara dumanının plasentadan geçip be­beğinize ulaştığıdır. Yeni bir araştırma, böyle bir durum olduğunda, bir bebeğin annesinden çok daha yüksek oranda niko­tin konsantrasyonuna maruz kaldığını göstermiştir. Bu yüksek konsantrasyon, bebeğin doğumundan sonra da nikotin alımının sürmesine neden olabilir.

Nicoderm Bandı, Nîcorette Sakızı ve Zyban

Birçok araştırma, hamilelik döne­minde sigara içmenin zararlı etkile­rini ortaya çıkarmıştır. Sigarayı bı­rakmak için yardımcı bir araç, örne­ğin bant, sakız ve sigarayı bırakma hapı kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu üç aracın fetal gelişim üzerindeki kesin etkileri bilinmemektedir.

Solukla içeri çekilen bir araç olan Ni-cotrol, bir geniz spreyi, sakız veya bant sigarayı bırakmak için yaygın olarak kullanılır. Nicotrol, Nicoderm ve Nico-rette marka isimleriyle aynca yaygın olarak satılır. Bütün Nİcotrol ilaçları ni­kotin içerir ve bunların hamilelik döne­minde kullanılmaları önerilmez.

Zyban (bupropion hidroklorik), si­garayı bırakmaya yardımcı olmak için nikotin içermeyen, ağız yoluyla kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç, aynca antidepresan Wellbutrin veya Wellbutrin SR olarak da satışa sunulur. Hamile kadınların Zyban kullanma­ması önerilmektedir.

Hamileyseniz, araştırmacılar sa­kız, bant veya haplardan kaçınmanı­zı önerirler. Eğer sorularınız varsa bu konuyu doktorunuzla görüşünüz.

Tütün dumanı; nikotin, karbonmonoksit, hidrojen siyanür, katran, reçine ve bazı kansere neden olan etmenler (karsinojen) gibi birçok zararlı madde içerir. Bu maddeler tek başına veya hep birlik­te gelişen bebeğinizin alacağı zararlar­dan sorumlu olabilirler.

Bilimsel kanıtlar, hamilelik dönemin­de sigara içmenin bebeğin ölüm riskini veya zarar görme riskini artırdığını gös­termiştir. Sigara İçmek, bir kadının B ve C vitaminleri ve folik asit emilimini en­geller. Folik asidin olmaması nöral tüp defektleri ile sonuçlanabilir ve anne ada­yında hamileliğe bağlı komplikasyon riskini artırır.

30 yıldan uzun bir süredir, sigara içen annelerin bebeklerinin hemen hemen 200 gr. az kiloyla doğduklarını biliyo­ruz. Bu yüzden sigara paketlerinde ha­mileyken sigara içmek konusunda ka­dınlara yönelik bir uyan bulunmaktadır. Azalan doğum kilosu doğrudan anne adayının içtiği sigara sayısı ile bağlantı­lıdır. Eğer anne diğer hamileliklerinde sigara içmezse bu etkiler diğer bebekle­rinde görülmez. Sigara içmek ve fetal gelişimin azalması arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Büyümekte olan bir bebek annesinin sigara içmesinden çok fazla etkilenir. Sigara içmek, plasentadaki kılcal damarlann tıkanmasına neden olur; kıl­cal damarlar bebeğe kan, oksijen ve di­ğer besin maddelerini taşır. Kılcal damarlardaki bu daralma, bebeğinizin sizden aldığı besinin azalmasına neden olabilir, bu da düşük kilolu ve boy açı­sından kısa bebeklerin doğmasına ne­den olur.

Hamileyken sigara içen annelerin ço­cuklarının, sigara içmeyen annelerin ço­cuklarına göre, daha düşük IQ seviyesi­ne sahip olduğu ve okuma zorluğu oranının daha yüksek olduğu gözlemlen­miştir. Minimal – beyin – disfonksiyon sendromu (hiperaktivite) oranı da hami­leyken sigara içen annelerin çocukları arasında daha yüksektir.

Hamileyken sigara içmek, düşük yap­ma ve fetal Ölümü veya bebeğin doğum­dan sonra kısa bir süre içinde ölme riski­ni artırır. Risk ayrıca, hamile kadının iç­tiği sigara sayısıyla da doğrudan ilişkili­dir. Risk, günde bir paketten fazla sigara içen kadınlarda % 35 oranında artar.

Sigara içmek ayrıca, bir anne adayındaki ciddi komplikasyonların oranını da artırır. Bunun bir örneği, 33. Hafta bölü­münde detaylı olarak ele alınan plasen­tanın erken ayrılması olayıdır. Plasenta­nın erken ayrılması riski, orta düzeyde sigara içenlerde hemen hemen % 25 ve çok sigara içenlerde % 65 ‘ten fazla oran­da artar.
Plasenta previa da (önde gelen plasen­ta) (35. Hafta bölümünde ele alınmıştır) sigara içenler arasında daha çok ortaya çıkar. Bu oran, orta düzeyde sigara içen­lerde % 25 ve çok sigara içenlerde % 90 artar.

Ne yapabilirsiniz? Yanıt kolay gibi görünür ama değildir -sigarayı bırakın. Daha gerçekçi ifadelerle, hamilelik dö­neminde sigara içen bir kadın, hamile­likten önce veya hamilelik döneminde sigarayı azaltmak veya bırakmak yo­luyla kendisine ve bebeğe birçok yarar sağlayacaktır- aynı şekilde gelişen be­beği de. Bazı çalışmalar, pasif içici (si­gara içilen ortamdaki sigara dumanına maruz kalan) olan ancak sigara içme­yen bir kadının ve karnındaki bebeğin nikotin ve diğer zararlı maddelere ma­ruz kaldığını göstermektedir. Belki de hamilelik ailedeki herkesin sigarayı bı­rakması için iyi bir motivasyon aracı olarak yarar sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. aslı karaduman dedi ki:

  ben şu an 2 aylık hamileyim hamilelikten önce günde 8 tane sigara içerdim şimdi günde 3 düşürdüm ve hedefim bırakmak ama bunu hemen yapamıorum çünkü agrasifleşiyorum bir tanede kızım var ayrca sinir tedaviside gördüm daha önce şimdi canım sigara istedikçe sinirlerim taban yapıyo ve kızıma sataşıyorum çevremdeki sorunlarda beni zorluyo bu konuda daha önce bırakmıştım 1 sene kadar ama o zaman bekardım ve çok kolay oldu şimdi o kadar kolay olmuyo bu konuda ne yapabilirim

 2. SELCAN dedi ki:

  SLM BEN 10 HAFTALİK HAMİLEYİM VE SİGARA İÇİYORUM AMA GÜNDE İKİ TANE YANDA ÜÇ TANE ACABA BİR ZARARİ OLURMU CVP BEKLİYORUM

 3. ilaydanur dedi ki:

  slm ben ilaydanur 33 haftalık hamileyim günde 1 paketten fazla sigara içiyorum içmediyim zamanda rahatsız oluyorum ne yapmalıyım

 4. Ümran dedi ki:

  Bebeğinizin sakat hasta problemli olma riskini alabiliyorsaniz, kendi bebeginizi zehirlemekten cekinmiyorsaniz, vicdanınız bunu kaldırabilirse sigara içmeye devam edin. Bebeginizi dusunuyorsaniz, sigara bir yana çay kahve bile icmemelisiniz. Bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin mineralleri yok ederek bebek gelişimini engelliyor. Bende sigara içiyordum, hamile olduğumu öğrenince bıraktım, bazen canım çok istiyor, özellikle sinirlendigimde kriz geçiriyormus gibi hissediyorum. Bebeğimin sağlığını düşünerek Sakinlesmeye çalışıyorum.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler