Hamilelikte İdrar Torbası ve Böbrek Problemleri

İdrar torbası enfeksiyonları, genel ola­rak idrar yolu enfeksiyonları olarak ad­landırılır, hamilelikte daha sık ortaya çı­kabilir. Eğer bir idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse, piyelonefrit adı veri­len böbrek enfeksiyonuna neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları ve piyelonefrit, erken doğumla da bağlantılıdır. Eğer piye­lonefrit veya yinelenen idrar yolu enfeksi­yonları geçmişiniz varsa, hamileliğe başla­madan önce muayene olmanız gerekir.

Ayrıca böbrek taşları, hamilelik sırasın­da problemler yaratabilir. Ağrıya neden ol­dukları için böbrek taşları ve hamilelik sı­rasında ortaya çıkabilecek diğer problem­leri ayırt etmek zor olabilir. Böbrek taşla­rı, idrar yolu enfeksiyonlan ve piyelonefrit olasılığının artmasına neden olurlar.

Eğer böbrek ya da idrar torbası ameliya­tı olduysanız, herhangi bir önemli böbrek problemi yaşadıysamz veya böbreklerini­zin normalden daha az çalıştığını biliyor­sanız doktorunuza söyleyin. Eğer ara sıra idrar torbası enfeksiyonunuz oluyorsa te­laşlanmayın. Doktorunuz, hamile kalma­dan önce daha fazla testin gerekli olup olmadığına karar verecektir. (Daha fazla bil­gi için 18. Hafta bölümüne bakınız.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler