Hamilelikte Kalp Hastalığı ve Riskleri

Gebelikteki Riskler
Gebeliğin kalbinizde yaratacağı etki, altta yatan kalp hastalığınıza bağlıdır. Ha­milelikte, kalbinizde ara sıra ortaya çıkan ekstra atımlar önemsizdir ve kalbini­zin sağlığını tehdit etmez.

Ancak! Eğer kalp hastalığınız varsa, ölü doğum ve düşük yapma ile prematüre bebek doğurma riskleri artar. Sizde konjestif kalp yetmezliği varsa, artan kan miktarı ile birlikte durumunuz kötüleşebilir. Çünkü kalp yetmezliğinde kalbini­zin kanı pompalama gücü zaten düşüktür ve organlara gerekli kanı ulaştırmak­ta güçlük yaşar. Çok nadir de olsa, gebeliğinden önce bilinen kalp damar hasta­lığı olmayan gebe, kalp krizi geçirebilir.

Doğumsal kalp hastalığınız varsa, bebeğinizde de görülme riski artar. Özellikle aort koarktasyonu (aort damarı darlığı) ve aort kapağı stenozu (aort kapağı da­ralması) , en sık genetik geçiş görülen durumlardır.

Yapay kalp kapağınız ya da kalp kapaklarınızda bir sorun varsa gebelik sizde endokardit gelişimine neden olabilir. Endokardit, kişinin sağlığını ciddi oranda tehlikeye atan, kalp kapakları ve çevresindeki dokularda meydana gelen bir en­feksiyondur. Burada üreyen mikroplar vücudun diğer alanlarına da kan yolu ile bulaşabilir.
Bazı kalp hastalıkları anne ve bebeğin sağlığını ciddi anlamda tehdit edebilir.
• Ağır pulmoner hipertansiyon
• Ağır mitral kapak darlığı
• Marfan sendromu
• Eişenınenger sendromu
• Ağır aort kapak darlığı
• Siyanotik kalp hastalığı
Bu hastalıklara genel tedavi yaklaşımı cerrahidir. Risk çok büyükse, doktorunuz gebeliğe izin vermek istemeyecektir. Şunu bilmek gerekir ki, birçok kalp hasta­lığı beraberinde yüksek tansiyonu ve böbrek ile göz gibi organlarda fonksiyon bozukluğunu beraberinde getirebilir. Dokuların oksijenlenmesi azaldığı için hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir.

İlaç Kullanımı
Öncelikle, birçok ilacın gebelikte kullanımının riskli olduğunu belirtelim. Var olan kalp hastalığınızı kontrol altına almak için bir tedaviye ihtiyaç duyuyorsa­nız, doktorunuz, bebeğinize zarar vermeyecek ilaçlarla mümkün olan en az doz­daki tedavi yöntemini önermek üzere sizinle konuşacaktır. Bu tedaviyi tamamen tarif edildiği gibi uygulamanız gerekmektedir. Tedaviyi kendi isteğinize göre ya­rıda bırakmamalı veya verilen dozu değiştirmemelisiniz (bu nokta çok önemli!).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler