Hasta Bina Sendromu

Hasta binalar bizleri de hasta ediyorlar.
– İstatistiklere göre her gün %20 oranında kişi hasta olmaktadır!

Hava kirliliği nedeniyle, her geçen 10 yıl astım oranı %50 artmaktadır!

Astım yıllık 14.5 milyon kayıp işgünü ve 14 milyon kayıp eğitim gününe neden olmaktadır!

Ofis mobilyaları büyük seviyelerde toksin
maddeler içermekte ve yaymaktadır!

BİR BİNA HASTA OLABİLİR Mİ?

Teknolojik gelişmeler arttıkça yeni ve oldukça gösterişli binalar inşa ediliyor. Fakat ucuz malzemeler kullanılıyor ve bununla ilişkili yeni bir hastalık meydana çıkmıştır.
” Hasta Bina Sendromu”.
Üretimleri için plastik kullanılan döşemelerden, halılardan, mobilya yapıştırıcılarından, boyalardan, verniklerden, modern yapı malzemelerinden, sentetik kumaşlardan ve daha birçok şeyden kaynaklanmak üzere Amerika’da bulunan binalardan %60’ı Hasta Bina Sendromu içermektedir. (Bu durum Çevre Koruma Birliği’nin binasını da etkilemektedir.)

Buradaki çalışanlardan %20’si ilgili sendrom nedeniyle performanslarının azaldığını söylemektedirler ve çalışanların 1/5 i yüksek potansiyelini hava kirliliği nedeniyle açığa çıkaramamaktadır.

Gözde sulanma, göğüste daralma, yorgunluk gibi sorunlar yaşıyor musunuz? Hasta bina sendromu na yakalanmış olabilirsiniz!

Hasta bina sendromu adı verilen modern çağın yeni hastalığı, binaların hastalanması sonucu insanlarda meydana gelen sağlık sorunlarını ortaya koyuyor. Eğer işyerinde gözde sulanma, göğüste daralma, yorgunluk gibi sorunlar yaşıyorsanız ve binadan çıktıktan sonra bu sorunlar ortadan kalkıyorsa siz de hasta bina sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Bu binaların hasta olduğu değil insanların hastalandığı anlamına geliyor!

Dünya Sağlık Örgütü nün (DSÖ) raporlarına göre; günümüz insanı zamanının ortalama yüzde 70 ini iş, yüzde 20 sini ev ortamında olmak üzere yaklaşık yüzde 90 ını kapalı mekânlarda geçiriyor. Özyaral ve Keskin kitapta, “Hasta bina sendromunu bazı binalarda yaşama veya çalışmayla geçici olarak ortaya çıkan bir dizi mukozal, derideki bazı semptomlar ve genel semptomlarda içermektedir” diyor.

Çalışanların ve işçilerin semptomatik olarak hastalandıkları belirtilerek, sorunun kaynağının ya da sağlık sorunlarına neden olan binanın kendisi ya da burada verilen hizmetler olduğuna dikkat çekiliyor.

Hasta bina sendromu yaşayan kişilerde meydana gelen semptomlar ise aşırı yorgunluk, göğüs sıkışması ve diğer bazı semptomlar olarak dört ayrı kategoriye ayrılıyor. Bular deri, gözler, burun ve boğazda kuruluk, gözde sulanma veya burunda akıntı, göğüste daralma, tıkanıklık, sıkışma hissi ve devamlı yorgunluk hissi, baş ağrısı ya da keyifsizlik olarak çeşitlenebiliyor. Kişi binayı terk ettiğinde, semptomlar ortadan kalkıyor. Bu durum hastalığın bina ile olan ilişkisinin doğrudan göstergesi oluyor.

SENDROMUN SEBEPLERİ:

– Binaların havalandırılma şekli ve sistemi

– Hava kaynaklı kirleticiler

– İş stresi

– Binaları saran mikroorganizmalar

GÖRÜLME SIKLIĞIYLA İLGİLİ FAKTÖRLER:

– Kişisel faktörler (Cinsiyetinin kadın olması, bina hiyerarşisinde daha sıradan işçi konumunda olmak)

– Bireysel faktörler (Kağıt tozu, sigara dumanı, ofis tozu, bilgisayarların daha fazla kullanılması)

KURTULMAK İÇİN NE YAPMALI?

– Kirlilik nedenlerinin ortadan kaldırılması

– Havalandırmanın güçlendirilmesi

– Havanın temizliği, solunan havanın kalitesinin artırılması

– Sürekli eğitimin sağlanması

– Ortamda bulunan bireylerle iletişimin geliştirilmesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler