İkinci Çocuk İçin İlk Çocuktan İzin Alın

Dicle Üniversitesi (D.Ü.) Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Mehmet Murat kardeşler aralasındaki yaş farkı yüksek olduğunda yakınlaşamadıklarını, ailelerin tek çocuklarının da sosyal gelişim sorunu yaşadıklarının önemli olduğu vurgusu ile “İkinci çocuk sahibi olmak isteyecek ailelerin çok beklememesi gerekiyor” dedi.

Dr. Murat, çocukların kişilik oluşumu ile sosyal gelişimlerinin ailede başladığını ve bunda kardeşlerinin önemli unsur teşkil ettiğini belirterek, ailelerin tek çocuklarının sosyal rolleri ve paylaşımı evde öğrenemediklerinden sosyal gelişim sorunu yaşadıklarını kaydetti.

Tek çocukların beraber oynayacakları, oyuncak gibi eşyalarını paylaşacakları veya kavga edecekleri kardeşlerinin olmaması ile sosyal rollerini ve paylaşımı öğrenemediklerini anlatan Murat, “Kardeşleri olan çocuklar kavga ederek de olsa sosyal rollerini öğrenir. Birşeyi paylaştığında veya kavga ettiğinde sonuçlarını görür ve daha küçük yaşta bu alışverişin neler getirdiğini olumlu ve olumsuz yönlerini yaşayarak öğrenir” diye konuştu.

çocuk

Murat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ebeveynler çocuk gibi davranarak çocuğu oyalamaya çalışır. Yalnız çocuk yaşıtları ile oynamak isteyecektir, olması gereken de budur. Hem bir yetişkin, çocukla ne kadar çocuk olabilir ki? Bazı uyanık çocuklar rol yapılmasından hoşlanmadığı gibi anne babalarının rol yapmasına tepki gösterebiliyorlar. Aileler ilk çocuk sahibi olduktan sonra aradan seneler geçiyor. İlk çocuk ergenlik yaşına geliyor ve yeniden çocuk sahibi olmak istiyorlar. Aslında bu yanlış bir şey. Aradaki yaş farkıyla ikinci çocuk ilk çocukla hiçbir zaman uyumlu olamayacaktır. Doğal olarak yaş farkıyla ilgi alanları farklı olacak ve birlikte oynayamayacaklar. Zamanla onlar birbirinden uzaklaşacaktır. Ayrıca ergenlik çağındaki çocuklar anne babalarının çocuk sahibi olmalarına da çok olumsuz bakarlar.

Murat, ilk çocuğun olumsuz etkilenmemesi için ikinci çocuk kararı vermeden ailelerin ilk çocuktan mutlaka izin almaları tavsiyesinde bulunuyor. bunun da (birlikte oynayacağın bir kardeşinin olmasını istemezmisin? Ne düşünüyorsun, birlikte okula gidersiniz. Sana ağabey/abla diyen bir kardeşin olsun istemezmisin?) gibi çocuğun anlayabileceği bir dille anlatılabileceğini ve çocuğun gelecek bebeğe alıştırılarak olumsuz durumun ortadan kaldırılabileceğini anlattı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler