İşkembe Çorbası

Ölçüleri :
-1 Koyun veya sığır işkembesi (Şirdeni ve bumbarı)
-2 Yumurta
-1 Baş sarımsak
-1/2 Çay f. sirke
-3-4 Çorba k. dolusu un
-1 Kahve k. kırmızı
-1,5 Limon
-biber ve tuz
-2 Ceviz kadar yağ

Hazırlanması
1) İşkembeyi ters çevirerek bol suyla birkaç kere yıkadıktan sonra yine bol suyla ateşe koyunuz ve arada bir alt üst ediniz. Elin dayanamıyacağı (70-75°) bir ısıda iken, arada bir yapılan kontrolle işkembenin yüzeyindeki pütürlerin çıkmaya başlayacağı anlaşılınca, bir tepsiye alınız. Bütün yüzeyini bıçakla kazıyarak temizleyip, tekrar yıkayınız. Temizlemeye başlama anını çok iyi ayarlamak gerekir. Zira pütürler, suyun az ısınmasıyla çıkamıyacağı gibi yüksek derecede de pişeceği için, yine çıkmayabilir.

2) İşkembenin şirdenini ortasına koyup, çevresini de ortasına toplamak suretiyle yumak şekline getiriniz. Sonra bumbarını bu yumağın etrafına dolayarak bağlayıp, (pişerken açılmaması için) kalaylı veya iyice ovulmuş bir tencereye koyunuz. Suyun yüzüne çıkmaması için de üzerine çiçeksiz bir tabak yerleştirerek, bolca su ile ateşe koyunuz. Kaynamaya başlayınca köpüğünü aldıktan sonra soyulmamış 3-4 diş sarımsak atıp kapağını örtünüz. Orta ısıda 4-5 saat kadar pişiriniz.

3) Yemekten 20-25 dakika önce 8-9 bardak işkembe suyunu ateşe koyup tuz atınız. Sonra yumurtaları un ve limon suyu ile birlikte bir kapta kaşıkla iyice ezip, 1 bardak su ile sulandırınız. Sonra kaynayan işkembe suyuna bir yandan karıştırarak ilâve ediniz ve birkaç dakika pişirip, kaynatmadan alınız. İçine ufak parçalara doğranmış işkembeyi atınız. Kâseye boşalttıktan sonra, üzerine yağda kızdırılmış biber gezdiriniz. Dağıtım yaparken, tabaklara birer kaşık sarımsaklı sirke ile birlikte alınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler