Katarakt

Katarakt göz bebeğinin arkasındaki doğal merceğin (Lens) görmeyi düşürecek derecede şeffaflığını kaybederek bulanıklaşmasıdır.

KATARAKT KİMLERDE GÖRÜLÜR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Katarakt yaşlılık belirtisi olup, sıklıkla 60 yaş üzeri hatalarda görülür, nadiren doğuştan ya da travma sonrası olabilir. Katarakt oluşurken hastanın uzak veya yakın’ı görmesi bozulur. Görmedeki sislenme zamanla artar. Işık yansımaları rahatsız edici olmaya başlar. Hastanın görmesi, günlük yaşamını veya mesleğini engelleyen bir seviyeye kadar azaldığı zaman Katarakt’ı tedavi edilir. Yakın gözlüğü takan yaşlıların, gözlüksüz yakını görmeye başlamaları merkezi Katarakt’ın tipik belirtisidir.

KATARAKT’ın RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
Şeker hastalarında Katarakt daha genç yaşlarda görülür. Uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda Katarakt oluşma riski daha yüksektir. Katarakt doğuştan görülebileceği gibi, göz yaralanmalarından sonra da görülebilir.

KATARAKT’ın TANI VE TETKİK YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Rutin göz muayenesi ile teşhis edilebilir.

KATARAKT’ta ERKEN TANI ÖNEMLİ Mİ?
Her Katarakt’lı hastanın hemen ameliyat olması gerekmez. Katarakt belli bir sertliğe ulaştığında ve hastada görme şikâyetlerine yol açtığında tedavi edilmesi önerilir.

KATARAKT NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Katarakt’Katarakt’ın bugün için ilaç tedavisi yoktur. Katarakt’ın tedavisi sadece cerrahidir. Gözde Katarakt oluşmuşsa ameliyat tek çaredir.
Ameliyat tekniklerinden en yenisi ve emniyetlisi kısaca FAKO denilen “Fakoemulsifikasyon” yöntemidir.
Bu ameliyat özel bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Göze küçük bir tünel açılarak, ultrasonic dalgalar oluşturan cihazın ucu göz içine sokulur. Katarakt’lı lens yerinde, parçalanarak emilir. Çıkarılan lensin yerine, görme fonksiyonunu yerine getirecek kalıcı suni bir mercek (göz içi lensi) yerleştirilir.

KATARAKT OPERASYONUN BAŞARISI NASILDIR?
Göz ameliyatları içerisinde, başarı oranı en yüksek olan Katarakt ameliyatıdır. FAKO yöntemi ile operasyon, bu başarıyı daha da yükseltmiştir. Hasta ve hekim memnuniyetinin yüksek olduğu bir operasyondur.
FAKO yöntemi ile dikişsiz Katarakt cerrahisi gerçekleşmekte, gözün uzun süre bantlanmasına gerek kalmamakta, hasta ameliyatın ertesi günü, günlük aktivitesine kavuşabilmektedir.
Katarakt ameliyatından sonra hastanın görsel kusuru sıfıra yaklaşır. Ameliyat öncesi ileri derecede miyop veya hipermetrop gözlük kullanan hastalar bundan da kurtulurlar. Hatta günümüzde yüksek derecede miyop veya hipermetrop gözlük kullanan hastalarda bile görme kusurunun düzeltilmesi için Katarakt’ı azda olsa, ameliyatı erkenden yapılmalıdır.

KATARAKT’ta ERKEN TEDAVİ ÖNEMLİ Mİ?
Katarakt belli bir evreye ulaştığında ve hastanın görmesini rahatsız edici düzeyde engellediği zaman ameliyat edilmelidir. Bazen şeker hastaları gibi göz dibinin net olarak izlenmesi gerektiği durumlarda, bazen de göz tansiyonu ile birlikte Katarakt’ın olduğu durumlarda ameliyata daha erken evrelerde karar verilebilir.

KATARAKT GERİ GELİR Mİ?
Katarakt geri gelmez ancak Katarakt’ı çevreleyen ve suni merceğin içine yerleştirildiği saydam torba (kese) bazen kalınlaşabilir.
Böyle bir durum geliştiğinde hasta Katarakt ameliyatı öncesine benzer dumanlı, perdeli görmeden yakınabilir. Bunun tedavisi çok kolay bir şekilde YAG laser denen kısa bir işlemle ayaktan gerçekleştirilir. Hasta Katarakt ameliyatı sonrası kavuştuğu net görmeyi yeniden elde eder.

KATARAKT HAKKINDA YENİ GELİŞMELER:
Katarakt ameliyatlarında göz içine yerleştirilen lensin ultraviyolenin zararlı ışınlarından koruyan özellikle olanları da kullanılmaktadır. Hastanın her mesafede (yakın,orta, uzak) net görmesini sağlayan multifokal özellikteki göz içi lensi hasta arzu ederse ameliyat sırasında göz içine yerleştirilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler