Konjonktivit-Göz İltihabı

Belirtiler
– Gözlerde kızarıklık
– Gözde kaşıntl
– Gece kabuk halini alan göz akıntısı
– Gözde bulanıklık ve ışığa duyarlılık

Konjonktivit, göz kapaklarını ve göz kümesini kornea kadar kaplayan şeffaf zarın (konjonktiva) iltihabıdır. Bir bakteri veya virüs sebebiyle olabileceği gibi, alerjik bir reaksiyon veya yeni doğanlarda gözyaşı kanalının tam olarak açıımamış olmasından da kaynaklanabilir. Yeni doğanlar doğum kanalını enfekte edebilecek olan bakterilere karşı da zayıftırlar. Bu tip Konjonktivit, ophtalmia neonatorum olarak bilinir ve gözün tahribi tehlikesini önlemek için derhal tedavi edilmelidir.
Hem virüs hem de bakteri konjonktiviti çocuklar arasında yaygın olup son derece bulaşıcıdır. Konjonktivit aynı sınıftaki çocuklar arasında birkaç gün içinde yayılabilir

Teşhis
Konjonktivitin bütün çeşitleri aynı belirtileri gösterir. Göz akı pembe veya kırmızı olur ve göz kırpıldığı zaman kuruymuş gibi bir duygu verir. Aynı zamanda göz gece kabuk, çapak halini alan, kaşındıran bir akıntı yapar. Bu yapışkan çapak, gözleri kapalı durumda yapıştırabilir ve zorlayarak açmak veya ıslatarak temizlemek zorunda kalabilirsiniz.

Viral konjonktivit genellikle az mikarda sulu akımı yapar, oysa bakteri kökenli Konjonktivit daha fazla miktarda ve daha koyu akımı yapar. Bazı Konjonktivitler solunum yolu enfeksiyonu veya boğaz ağrısıyla da bağlantılı görülmüştür.
Alerjik Konjonktivit, enfeksiyondan ziyade, bir alerjik tepkidir. Duyarlı olduğunuz bir madde ile temas ettiğiniz zaman (polen gibi bir madde) vücudunuz saldırgan olarak algıladığı maddeyi defetmek için bir bağışıklık tepkisi gösterir. Bunun sonucu genelde kaşıntl, göz yaşarması ve k.onjonktivanın iltihaplanıp şişmesidir. Muhtemelen burnunuzda da bir ölçüde kaşıntı ve sulu akımı hissedersiniz.
Eğer sizde konjonk.tivitin belirtilerinden herhangi biri varsa, derhal doktorunuza gidin, Doktorunuz konjonktivadan, ne tip enfeksiyonunuz olduğunu belirlemek için bir örnek alabilir.

Konjonktivit Ne Kadar Ciddidir?
Konjonktiva iltihabı rahatsızlık verici bir durum yaratır, ama genellikle görmeyi engelIemez. Fakat, çok bulaşıcı olabileceği gibi, erken teşhis edilip tedavi edilmelidir. Bazen konjonktivit yetişkinlerde sonuçta komplikasyonlar meydana getirebilir.

Tedavi
Konjonktivitlerin verdiği rahatsızlığı kompresle hafıfletebilirsiniz. Alerjik konjonktivit çoğu zaman soğuk kompreslerle rahatlar. Aynı zamanda hem antihistaminik hem de vasokonstrüktör ihtiva eden özel göz damlalarıyla rahatlayabilirsiniz.

Ilaç tedavisi
Eğer enfeksiyon bakteri enfeksiyonu ise doktorunuz antibiyotikli göz damlaları verebilir. Viral konjenktivit kendi kendine geçer.

Koruma
Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar kolayca ve süratle yayıldığı için bunları önlemenin en uygun yolu sağlık kurallarına dikkat etmektir. Enfeksiyon teşhis edildikten sonra aşağıdaki öneriler yararlı olabilir.
1.Ellerinizi gözünüzden uzak tutun.
2.Ellerinizi sık sık yıkayın.
3.Havlu ve banyo takımınızı her gün değiştirin.
4.Giyim eşyalarınızı her giyişinizde yıkayın.
5.Yastık kılıfını her gece değiştirin.
6.Göz makyaj malzemelerini, özellikle rimeli birkaç ay kullandıktan sonra atın.
7.Başkalarının göz makyaj malzemelerini kullanmayın.
8.Başkalarının havlusunu ve mendilini kullanmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. nuran dedi ki:

  gözümün içinde yayılmış şekilde iltihap var bu beni mahvedio..iltihap buz gibi..soğuk..ele alındığında insanın eli donuoo..çook tuhaf olablir ama gözüm donuo..üşüooo..dr.a defalrca gtttim..geçmio..

 2. ecrin dedi ki:

  şuan bu durumdayim.gözüm çok şişti ve kıpkırmızı.10 güne yakin damla kullaniyorum ama hala geçmedi.

 3. yaşar dedi ki:

  gözlerimde akut konjonktivit var.sadece gece kirpik diplerinde çapaklanma şeklinde, diğer rahatsızlıklar yoktur. şimdiye kadar kullandığım ilaçlar ortalama 3 gün olumlu sonuç verdi. Halen tıbbın geldiği bu seviyede bu rahatsızlığın çaresi bulundu mu ? öğrenebilirsem memnun olurum. şimiden teşekkürler.

 4. lale dedi ki:

  öncelikle şunu söyleyeyim allah kımsenın başına vermesin tam 1 yıl oldu geçmedi gitmediğim doktor kalmadı nerdeyse gözüme tiner kaçtı çalıştıgım yerde gözüm yanıyor kasınıyor batma en son gözün kapağının içinde ilhataplanma geçmiyor geçmiyor damlalarda işe yaramıyor gözümün beyazlığından göze uzanan zar oluştu yokmuuuu çaresiiii

 5. Davut dedi ki:

  Gözlerimde küçük bir kırmızılık var ama hiç bir rahatsızlık veya gözümde değişiklik görmüyorum. Konjonktivit miyim ?

 6. Ugur dedi ki:

  Semtomların hepsi bende mevcut. Her yaz başı aynı durum. Özellikle geceleri gözlerim iyice yorulduğunda göz kapaklarım bu maddeyi salgılıyor ve her göz kırpışımda batıyor. Gözümü açık tutamıyorum. Doktorun verdiği damlaları kullansam da kullanmasam da 1 ay boyunca her yaz bunu çekiyorum. Güneş gözlüğü takıyordum ama gözümüze bu polenlerin elimizden daha kolay ulaşabileceğini yeni düşünmiştüm ben de. Elleri her dışardan geldiğimizde mutlaka yıkamalı.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler