Künefe

Gerekli Malzemeler

Dil peyniri (200 gram),
Antep fıstığı (5 kaşık, çekilmiş),
Tel kadayıf (300 gram),
Tereyağ (10 çorba kaşığı),
Toz şeker (2 çorba kaşığı)

Şerbeti için: Toz şeker (1,5 bardak)
Su (2 bardak)
Limon (1/4 adet)

künefe

Künefe Tarifi

1. Kek kalıbını fırça yardımı ile 3 kaşık tereyağıyla yağlayın. Tereyağının üzerine 2 çorba kaşığı toz şekeri gezdirip tepsinin tamamına yayın. Fazla şekeri geri dökün.

2. Ayrı bir yerde 300 gr. kadayıfı çok ince doğrayın ve oval bir kaba alın. Ocağın üzerine başka bir tava alın ve ısındığında kalan tereyağının tamamını koyun ve yağı eritin ve tereyağının tamamını kadayıfın üzerine dökün. Elinizle kadayıfı tereyağının tamamıyla ovun ve yarısını önceden yağladığınız kalıba dökün, tamamına yayın ve en sonunda elinizle kadayıfı tepsiye doğru bastırın.

3. Ayrı bir yerde 200 gram dil peynirini uzunlamasına doğrayın. Dilimlediğiniz peynirleri kalıbın içerisindeki kadayıfın üzerine dizin. Üzerine 4 kaşık çekilmiş antep fıstığını kalıbın tamamına yayarak dökün. En üstüne de oval kapta kalan kadayıfı yayarak koyun ve elinizle bastırarak iyice ezin. Ezdiğiniz kadayıfı önceden 175 derecede ısıttığınız fınna verin ve yaklaşık 20 dakika pişirin.

4. Şerbetini yapmak için bir tencereyi ocağa alın ve ısıtın. Üzerine 2 bardak su koyun. Üzerine (tatlının şekerlenmemesi için) tencerenin kenarlanna bulaştırmamaya çalışarak ortalayıp yavaşça 1, 5 bardak toz şeker koyun. 1/4 adet limonun suyunu sıkıp kalan posayı tencerenin içerisinde koyun. Tencereyi kaynamaya bırakın.

5. Kızaran tatlıyı fırından alın. Üzerine tabağı koyup tepsiyi ters çevirin. Kaynamış olan şerbeti kepçe yardımıyla künefenin üzerine yaydırarak dökün. Tatlı soğuduktan sonra üzerini 1 kaşık çekilmiş antep fıstığı ile süsleyip, servise hazır hale getirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler