Manas’ın Düğünü

Manas’ın Düğünü

Manas ile ordusu Temir Han’ın yur­duna vardıktan sonra arkalarından dü­nür olarak develerle kadınlar gelir ve dü­ğün usulünce büyük ziyafetlerle yapılır. Evlendikleri gecenin sabahında uyanan Kamkey yamnda Manas’ı görünce kara saplı bıçağım kaparak Manas’ın üzerine yürür. Kamkey’in babası Temir Han koyun çobanı idi ve bütün hayat düzen­leri buna göre sürerdi. Manas’ın babası ise at çobanı idi, Onların hayatı da buna bağlı bir şekilde geçerdi. Kamkey hayat düzeninin değişmesinden korkarak, “Kim bizim düzenimizi bozdu?” diye ba­ğırdı. Kara Kırgızlarda at çobanları, ko­yun çobanlarım koyun çobanları da at ço­banlarım beğenmezlerdi. Bu sebeple Ka­mkey Manas’a “deve çobanı” diye bağı­rarak saldırdı. Manas eşini yatıştırmaya uğraştı ise de başaramadı ve eşi tarafın­dan yaralandı.

Manas yarasım tutarak yerinden kalkar, kırk yiğidine intikamım almalarım söyler. Manas’ın kırk yiğidi ve askerleri Temir Han’ın yurdunu talan ederler, alabilecekleri her şeyi alarak yola koyulurlar. Kırky iğidin herbiri Kamkey’­in kırk kızından birini de atının terkisine bindirir. Kamkey Hatun baktı kendi kırk kızı da Manas’ın kırk yiğidiyle gidiyorlar, arkalarmdan “Durun kızlar, durun… Bu kırk kızın başına bir de soylu gerek” diye bağırarak onlara yetişti ve yola koyuldu. Manas, Kamkey’in de onlarla geldiğini görünce çok kızar. Kamkey ise Manas’ın bahadır lığını gözleriyle gördükten sonra onu sever ve barışmak ister. Manas’ın hırsım yatıştıramazsa da koca ocağım bı­rakıp baba ocağına dönmeyi de düşünmez.

Manas destanının bu bölümünde aile­lerin ve erkeğin eş seçiminde söz sahibi olduğu kadar kızların da tercih haklarım kullandıklarım görmekteyiz. Kamkey, Manas’ı yakından tanıdıktan sonra onun eşi olmayı benimsemekte ve pek çok sıkıntıya göğüs germektedir.

Manas’ın oğlu Semetey ise evlenme kararma şöyle varır: “Akın adlı bir ada­mın Ay çörek isimli güzel bir kızı varmış, bu kızı kendime eş olarak alacağım”. Semetey, Ayçörek’in yurduna geldiğinde kızın bir sarayda yaşadığım ve 30 kız, kırk yiğit tarafından korunduğunu gö­rür. Semetey’in saraya vardığı gün Ayçörek dışarı çıkar, otuz kız ile kırk yiğit­le güreşir ve hepsini yener. Bunları gö­ren Semetey, gece herkes uyuduktan sonra yavaşça saraya girer ve Ayçörek’i kaçırır. Ayçörek’le Semetey, Semetey’in yurduna geldiklerinde evlenirler ve çok mesut olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler