‘Neden Kilo Veremiyorum’ Diyenlerdenseniz…!

Genelde kadınlardan gelir bu çığlıklar. Gerçekten kilo vermek ve formunuzu korumak istiyormusunuz? Önce kararlı olmalısınz. Gerçekten istiyorsanız çabalarınız da bu yönde olacaktır. Kadınlar arasında yaygın bir söz vardır “su içsem kilo alıyorum” derler çok değerli hanımlar. Eğer içtiğiniz su size kilo aldırıyorsa ciddi problemler var demektir, doktorunuzla görüşmelisiniz.

Su kilo aldırmaz aksine tokluk hissi verir ve daha az yemek yersiniz. Yediklerinize, hareket kapasitesine, uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Hiçbir şey yapmıyorsanız mutlaka yürüyüşe çıkın, asansör yerine merdivenleri kullanın, iki durak ötede gitmeniz gereken yere yürüyerek gidin, bulduğunuz her fırsatta yürüyün.

kilo verememe nedeni

Böylelikle kaslarınız çalışır ve vücutta yağ birikimi önlenir. Yürüyüşle kan dolaşımı da hızlanmış olur. Vücudun oksijene ihtiyacı var, açık havada oturup nefes almak damarlarınızdaki kanı temizlemeye yetmez ne yazıkki.

Yediklerinizdeki kaloriyi dengede tutmayı öğrenmelisiniz, zira vücudun kaloriye de ihtiyacı var. Kontrolsüz diyetlerde kalori değeri düşük tutulursa metabolizmanın çalışması yavaşlar kilo vermeniz de zorlaşır. ‘Az yiyorum kilo veremiyorum’ dememek için kaloriyi yavaş yavaş azaltmalısınız.

Gün içindeki öğünleri çoğaltmalısınız. Tek öğüne yüklenmekle kilolardan kurtulamayacağınız gibi sağlığınızı kaybedersiniz. Az ve sık yemeye alışmalısınız. Daha kolay kalori yakabilmek için kahvaltılarınız düzenli ve ihtiyacınız olan vitamin-mineral, protein çeşitlemelerinden oluşmalı.

Öğünlerinizde protein mutlaka olmalı. Vücudun ihtiyaçlarını et, balık, süt, yumurta gibi protein kaynaklarından karşılayabilirsiniz. Vitamin ihtiyacınız için zengin meyve çeşitlerinden yararlanmalısınız, meyvelerde bol miktarda bulunur, yalnız dikkat etmelisiniz, meyve-sebze yanında protein de mutlaka alınmalı.

Son araştırmalarda az uykunun kilo aldırdığını kesin olarak biliyoruz. Uykusuzluk sebebiyle yorgun hisseder ve hareketsiz kalırsınız, daha çok yeme isteğiniz oluşur, metabolizma yavaşladığından kilo veremezsiniz. Gece uykusunun en az 6 saat olmasına dikkat edin.

Sağlıklı günler diliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler