Oksiput-Posterior

Bebek oksiput-anterior konumunda, yani bebeğin başı (tepesi veya oksiputu) annenin ön tarafına, karnına (anterior) bakmakta, yüzünün de murgaya dönük olduğu bu pozisyonda doğum daha kolay ve sorunsuz geçmektedir. Bebek oksiput-posterior (OP) konumunda olduğunda bebeğin yüzü annenin ön tarafına bakmaktadır ve başının arkası annenin sırtına doğru durarak annenin omurgası (sakrum) ile bebeğin omurgası üst üste durarak baskı oluşturur. Bu pozisyonda bebeğin kemikli başı, annenin kuyruk sokumu kemiğine (sakrum) baskı yapar şekilde durduğu için, bebeğin boynunu ve çenesini öne eğmesi çok daha zordur. Bu da başın normalden büyük olması demektir. Bu durum doğumu uzatarak, çoğunlukla kadınların sırtın alt kısmında şiddetli ağrı ve rahatsızlık duymasına yol açmaktadır. Bu yüzden OP duruşlarına bazen sırt ağrılı sancılanma da denmektedir. Sırtın alt kısmındaki baskıyı azaltmak için, ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durmayı, bacaklarınızı önde çapraz yaparak öne eğilmeyi veya pelvisinizi sallamayı deneyin. Alternatif olarak, bölgeye etkili bir şekilde masaj yapmak da işe yarayabilir. Bebeğin başını döndürmesini sağlamanın en etkili

Oksiput-Posterior

yollarından biri ayakta durarak mümkün olduğunca hareket etmektir. Eğer uzanmak isterseniz iç dönüşü sağlayacak bir konumda yatın (ebeniz gerekli pozisyonu size açıklayacaktır). Sırtüstü yatmaktan kaçının çünkü bu pozisyonda bebeğin tüm ağırlığı omurganıza ve sırtınızın alt kısmına baskı yapacaktır.

Bebeğin döndürülmesi: Sancının başlangıcında bebeklerin yüzde 10’undan fazlası posterior konumdadır, dolayısıyla bu nadir görülen bir sorun değildir. Bu vakaların çoğunda bebekler ilk aşamanın sonuna doğru kendilerini anterior pozisyona çevirirler, ama doğum istisnasız olarak daha yavaş başlar ve ilerleme süreci daha ağrılı ve gecikmeli olur, bu da anneyi oldukça yorar.
Bebek OP konumunda olduğunda doğum sırasında hem epidural anestezi hem de sancının hızlandırılması gerekmektedir ve normal olarak bu tip doğumlarda annenin yorulması ve fetal sıkıntı çok görülen komplikasyonlardandır. Eğer bebek ikinci aşamanın başlangıcına kadar anterior konuma geçemezse, ebeniz epidural dozunu artıracak (Ikınma güdüsünü engellemek için), dönüşü tetikleyecek bir pozisyona geçmenizi ve bir saat kadar dinlenmenizi sağlayacaktır. Ama eğer bebek hâlâ OP veya lateral pozisyonunda ise forseps ile bebeğin oksiput anterior pozisyonuna döndürülmesi veya vakumla sorunsuz bir doğum yaptırılması gerekebilir. Eğer bunlar da işe yaramazsa tek seçenek acil sezaryen uygulanmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler