Selcen Hatun

Selcen Hatun

Kanlı Koca sevine kıvana ayağa kalk­tı. Aksakallı pir kocaları yanına aldı. İç Oğuz’a girdi, kız bulamadı, dolandı. Dış Oğuz’a girdi bulamadı. Trabzon’a geldi. Oğlunun istediği özelliklere sahip olan kızın Trabzon tekfurunun kızı Selcen Hatun olduğunu öğrendi. Selcen Hatun hem çok güzel hem de çok hünerli idi. Selcen Hatun sağma soluna çift ok çe­kerdi ve attığı ok yere düşmezdi.

Kızın babası, üç canavar öldürene Selcen Hatun’u vereceğini söylemişti. Bu göreve talip olup da canavarları öldüremeyenlerin başım keserdi. Bu sebeple otuziki kâ­fir beyinin oğlunun başı burç bedeninde kesilip asılmıştı. Bu üç canavardan biri Kağan aslan, biri Kara boğa, diğeri de Kara buğra’ydı ki her biri bir ejderhay­dı.
Kanlı Koca bunları gördükten sonra yurduna döner ve oğluna “hünerin var­sa bu kızı alırsın yoksa evdekine razı olursun” der. Kanturalı bu haberi du­yunca hemen yola çıkar ve Selcen Hatun’a talip olur. Kanturalı’nın canavarlarla dövüşü için meydan hazırlanır. Selcen Hatun da kendini isteyen yiğidi mey­danda yaptırdığı köşkten seyredermiş. Kanturalı, üç canavarı da yener ve Sel­cen Hatun ile evlenmeye hak kazanır.

Selcen Hatun bu kahraman yiğidi gönül­den sever ve onunla yurduna gitmek üzere yola çıkarlar. Ancak tekfur kizı ile Kanturalı yola çıktıktan sonra üç cana­var öldürene sevgili kızım verdiğine piş­man olur ve kızım geri almak üzere as­kerleriyle yola çıkar. Kanturalı’nın uyu­duğu bir vakit Selcen Hatun üzerlerine askerlerin geldiğini görünce atma biner hazırlanır. Kanturalı’yi uyandırır, ikisi beraber düşmam basar ve dağıtır­lar.

Beyrek’in beşik kertme nişanlısı Banı Çiçek ise kendisini Beyrek’e önce Banı Çiçek’in dadısı olarak tanıtır ve ona şöyle eder: “Ben Banı Çiçek’in dadısıyım, gel şimdi seninle ava çıkalım. Eğer senin atın benim atımı geçerse onunkini de ge­çersin, senin ile ok atalım, beni geçersen onu da geçersin, seninle güreşelim beni basarsan onu da basarsın.”

Beyrek ile Bam Çiçek bu yarışların hepsinde başa baş kalmak üzere iken Beyrek, bir kıza yenilirse başına kakınç yüzüne tokunç olacağı düşüncesiyle son anda Bam Çiçek’i yener. O zaman kız kendisini Beyrek’e tanıtır ve evlenmeye karar verirler.

Göçebe cemiyetinde erkeğin kadım, kadının erkeği kuvvet ve cesaret yönün­den denemesinin hayatî önemi vardır. Daima hareket halinde bulunan, yerle­şik hayatta olduğu gibi tabu ve sunî hiç­bir vasıta ile korunmayan böyle bir top­lumda kadın da erkek de saldırılara kar­şı hazırlıklı olmak mecburiyetindedir. Her iki cinsin de kuvvetli ve cesur olma­sı mecburîdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler