Sezaryen Doğumdaki Artış

Son 10-15 yıl içerisinde sezaryen doğum büyük oranda artmıştır ve bu değişikliği anlayabilmek için katkıda bulunan etkenlere bakmak gerekmektedir.

sezaryen3

Genel Tıbbi Bakımda Gelişmeler: Bu gelişmeler, önceleri tıbbi sorunları nedeniyle çocuk sahibi olamayacağı söylenen kadınların bugün uzman yardımıyla hamile kalmasını ve sağlıklı bir hamilelik geçirmesini sağlamaktadır. Ancak tıbbi sorun sezaryen ameliyatının anne ve bebeği için en güvenli seçim olduğunu işaret edebilir. Aynı şekilde ağır diyabet veya preeklampsiye sahip anne adayları için de kendi sağlıkları açısından sezaryen yapılması gerekebilmektedir.
Kadın Doğum Bakımındki Gelişmeler: Doğum öncesi ve doğum sırasındaki bakım artık çok daha bilinçli hale gelmiştir. Ultrasonun her daim yapılabilir olması doğum sırasında sorun yaşaması muhtemel olan anne ve bebeklerin ciddi komplikasyonlar geçirmeden belirlenmesini sağlamaktadır. Sezaryen ameliyatlarında uygulanan ve kadınların genelanestezi riskleri taşımadan, eşleriyle birlikteyken ameliyat boyunca bilinçlerinin açık kalmasını sağlayan yaygın bölgesel anestezilerin önemini burada belirtmek gerekmektedir. Sezaryen oranının artmasına katkıda bulunan kadın doğuma ilişkin üç neden daha vardır, ilki son 10 yılda prematüre doğan bebeklerin sayısındaki büyük artıştır, ikincisi yaşça büyük kadınların doğum yapması da sezaryene katkıda bulunmaktadır çünkü bu kadınlar doğum sırasında komplikasyon yaşamaktadır. Üçüncüsü de son 5 ila 10 yılda, ikinci aşamada yüksek kavite forseps kullanımının tamamen kalkması ve yerine sezaryen uygulanmasıdır.

sezaryen4
Sosyal Değişiklikler, Bakış Açıları ve Algılar: Hamile kadınların ne şekilde doğum yapmak istedikleri konusunda bir fikre sahip olması sezaryen oranının artmasına büyük katkıda bulunmuştur. Doğum öncesi kliniklerde karşılaştığım pek çok kadın ne şekilde doğum yapmak istediği konusunda kesin fikirlere sahip. Bazıları vajinal doğumu başarabilme isteği içinde. Bazıları da kesinlikle sezaryen istediğini söylüyor. Yakın zamanda ünlü anneler, bebeklerinin doğumunu yoğun programları arasına sıkıştırmak istediği için sezaryeni seçmektedir ve bu da sezaryenin çok moda bir yöntem olduğu yönünde düşünceleri ortaya çıkarmaktadır.
Tıbbi ve Hukuki Düşünceler: Bazı durumlarda karmaşık vajinal doğumlar bebeğin beyninde hasara veya bebekte başka fiziksel hasarlara yol açtığı için aşırı uzun süren davalarla karşılaşılmaktadır. Doktorlar, kaçınılmaz olarak karmaşık vajinal doğum ve sezaryen arasında seçim yapmak zorunda kaldıklarında tedbirli olanı seçme hatasında bulunuyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler