Susamlı Simit

Pişirme Süresi : 25 dakika fırında ( daha önceden 180 C  ısıtılmış)
Gerekli Malzemeler:
Un (dört bardak),
Maya (7,5 gr),
Tuz (Bir kahve kaşığı),
Katı yağ (iki yüz gr),
Yumurta (bir tane),
Şeker (bir tatlı kaşığı),
Su (dört çorba kaşığı)
Üzeri için gerekli malzemeler:
Yumurta (bir tane, beyazı)
Su (bir bardak),
Susam (bir bardak)

Hazırlanışı:
Oval bir kaba dört bardak un aktarın. Üzerine iki yüz gr katı yağ, 7,5 gr maya, bir yumurta, bir tatlı kaşığı şeker ve bir kahve kaşığı tuz ekleyin. Bu elde ettiğimiz karışımın üstüne dört çorba kaşığı su ilave edib ardından iki-üç dk karıştırın. Bu sert hamuru bir tezgahın üstüne alın ve yumuşayıncaya dek eliniz ile yoğurun.

Yoğurduğunuz hamuru uzunca bir rulo duruma getirin ve on bir eşit parça halinde kesin. Elde ettiğiniz her bir küçük parçayı da elinizle yuvarlayarak uzun çubuklar biçiminde rulolar haline getirin ve tümünü yan yana koyun. Her 2 kenarından fazlalıkları kesin ve bu biçimde elde ettiğiniz hamuru da daha önce yaptığınız gibi elinizle yuvarlayarak diğer on bir  adetin benzeri ufak rulo durumuna getirin.

Simitlerin üstleri için ayrı 1 kaba bir tane yumurta beyazı ve bir bardak su aktarın ve çırpın. Daha önceden hazırladığınız on iki tane ruloyu elinizle çember durumuna getirin. Her bir çemberi önce su ve yumurta karışımına sonra bir bardak susama batırın. Elde ettiğiniz susamlı halkaları birbirine değmeyecek biçimde önceden pişirme kağıdı koyduğunuz tepsiye sıralayın.
Tepsiyi önceden yüz seksen derece ısıtılmış fırına koyun ve takriben yirmi beş dak. pişirin. Bu sürenin akabinde simitleri servise hazır duruma getirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler