Takı Nedir?

Takı kelime olarak takmak fiilinin kökünden türemiştir. Bu isim ona günümüzde bijuteri diye adlandırdığımız kavramdan daha çok yakışmış, içeriğini daha iyi belirlemiştir.
Takıyı anlam olarak ise insanın bedenini daha güzel gösterme çabasıyla vücudunun çeşitli bölümlerini süslemesi olarak algılayabiliriz.

Takının oluşum sebebi önceleri insanların kendilerini gizli güçlerden, kem gözlerden koruma çabası, uğur, tılsım ve büyüye olan inançlarıyken sonradan imtiyaz göstergesi, zenginlik belirtisi olarak kullanılmış takı. Zamanla takıların bedeni daha güzel ve etkileyici gösterdiğini keşfeden insan ona bu anlamı, işlevi de yüklemiş.

takı resimleri

takı resimleri

Günümüzde de benzer sebeplerle kullanılmakta takı. Karşımızdakini etkilemek, kendimizi iyi hissetmek, uğurlu geldiğini düşünmek gibi nedenler bunlar. Takılar için batıl inançların azaldığı düşünülse de kısa mesafe koşucularının, ünlü tenisçilerin, gösteri dünyasındaki pek çok ünlünün boyunlarına taktığı zincirler, kolyeler bu inancın günümüzde de sürdüğünün bir örneğidir.

Genel olarak kullandığımız aksesuarlar ve özellikle takılar bizim yaşam içindeki tarzımızın, duruşumuzun işaretidir. Ne taktığımız çoğu zaman ne söylediğimiz, ne giydiğimiz kadar belirleyicidir. Moda olmadığı bir dönemde çok iri ve belirgin takılar kullanan kadını, rüküşlükle suçlar, dikkat çekmeye çalıştığından neredeyse emin oluruz. Aynı şekilde gömlek düğmelerinin üstten üçünü açmış, uzun zincirinin ucuna kocaman bir madalyon eklemiş erkeği gördüğümüzde de durum değişmez. Madalyonu onun kültürsüzlüğünün, sonradan görmüşlüğünün bir işareti sayarız.

Peki bunun ne kadarı önyargıdır sizce?

Ama artık takıda moda neredeyse sınırsızlaşmıştır. Zamanımızın gerçek takı tasarımcıları (şimdi adı bu) takı ile beden arasındaki ilişkiyi özümsemiş, zevklerin kişiselliğini fark etmişlerdir. Bu da takının gelişimini sonsuz kılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler