Tel Bükme Tekniği ile Yapılan Bir Küpe Çalışması

Gerekli Malzemeler:

 • 2 adet küpe klipsi,
 • Kargaburun ve yankeski,
 • Gümüş renginde 0,80 mm kalınlığında tel,
 • Gümüş renginde 0,40 mm kalınlığında tel,
 • Gümüş renginde köşeli, küçük, plastik boncuklar (genellikle dizi halinde satılmaktadır),
 • Yapım Aşaması:
  0,40 mm kalınlığındaki telden 15-25 cm arası boyutlarda 10 adet parça kesin. Kestiğiniz birinci tel parçasını alıp, ucuna bir boncuk geçirin. Telin ucunu geriye doğru kıvırıp tekrar boncuğun içinden geçirin. Böylece boncuğu tele sabitlemiş olacaksınız. Teli öteki ucu ve diğer tel 9 tel parçası için de aynı işlemi tekrarlayın. Daha önceki bazı takı tasarım tekniklerinde anlattığımız gibi 0,80 mm kalınlığındaki telden kargaburun yardımıyla 2 adet tüp yapın.
  0,80 mm kalınlığındaki telden 6 cm boyunda iki parça kesin. Parçalardan birinnin ucuna kargaburun yardımıyla ucu tam kapanmamış bir göz yapın. Daha önce hazıladıgınız boncuklu tellerden 5 tanesini ikiye katlayıp açık göze dolayarak takın. Gözü sıkıştırın. 6 cm’lik ikinci parçaya da göz yapıp, kalan 5 boncuklu teli göze tutturun. O gözü de sıkıştırın.

   İnce teli doladığınız bir tarafı gözlü diğer tarafı düz şekilde açık olan kalın tel parçalarının üzerine yaptığınız tüpleri geçirin. Açıkta olan ucu düzgün bir göz oluşturacak şekilde kıvırın. Daha önce tel kıvırma tekniğinde yaptığımız gibi kalın teli örgü şişine sararak hazırladığınız helezondan yankeskiyle keserek 2 adet halka elde edin. Telde oluşturduğunuz gözle, küpe klipsinde bulunan küçük gözü yaptığınız halka yardımıyla birbirine sabitleyin. İkinci parça için de aynı işlemi tekrarlayın. Tel püskülleri elinizle düzeltin. Küpeniz kullanıma hazırdır. Aynı tekniği kullanarak bu küpenin takımı olan kolyeyi de yapabilirsiniz.

  tel bükme

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  Spam Testi:

  kadın sitesi kategoriler